Barış bloku: Çözüm mümkün

OHAL ve getirilmek istenen “Partili Cumhurbaşkanlığı”na karşı yeni bir örgütlenme kararı alan Barış bloku, her ay “Barış bloku” adıyla bülten yayınlayarak toplumda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Yaptıkları çalışmaları anlatan Barış bloku Eşsözcüsü Bahadır Altan, ülke içinde olumsuz gelişmeler yaşandığından yeni bir değerlendirme yapma ihtiyacı duyduklarını dile getirerek, nasıl bir barışı savunduklarını masaya yatırdıklarını söyledi.

‘Amaç farkındalık yaratmak’

Altan, bu dönemde yeni bir yapılanmaya gideceklerini dile getirerek, “Bu aydan itibaren bir Barış bloku bülteni yayınlıyoruz. Toplumda bu konuda farkındalık yaratmamız gerekiyor. Barışı savunan ve demokratik çözümleri öneren tüm kurumlarla işbirliği yapıyoruz. Artık mücadele alanları da çok daraltıldı. Barıştan söz edenin artık ‘terörist’ ilan edildiği bir ortamdayız. Bize hamaset yüklü ‘toprak uğrunda ölen varsa vatandır’ diye bir aldatmacayla savaş dayatılıyor” dedi.

‘Topluma anlatacağız’

Elde bir tek sosyal medyanın kaldığını söyleyen Altan, “Ne televizyon ne gazete kaldı, gerçeği savunan gazeteciler içeride. Tabi biz büyük halk mitingleri yapılacak bir ortamda değiliz; ama temel hedefimiz bu konuda bir farkındalık yaratmak. Barışın mümkün olduğunu, çözümün var olduğunu topluma anlatmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Olanlarda CHP’nin payı var

Altan CHP’nin muhalefet tarzını da eleştirerek, “CHP’nin halkı katacak mücadele biçimleri önermesi lazım. HDP’nin bu konuda ‘Meclis’teki bu tiyatroya katılmayacağız’ tavrını anlamak mümkün. Çünkü, muhalefet HDP milletvekillerinin tutuklanmasını ve cezaevine girmesine neden olacak kararnameye de imza attı. Aynı şekilde tezkereye de ‘evet’ dedi. Şimdiki ortamın geçmişte yaptığı hatalar hazırlayıcısı oldu. O yüzden halkı çağırmalıdır CHP. Referanduma gidildiğinde koşulların eşit olmadığı bir referandum olacak. O yüzden halka buna en iyi anlatmanın yolu sosyal medya ve insanları sokağa taşımaktır. CHP de insanları Meclis’in önüne tekrar gelmeye çağırmalı” diye konuştu.

İSTANBUL

EN SON EKLENENLER