‘Bize ait olmayan bir din, bize zorla öğretiliyor’

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘Aleviler en çok Menderes ve Tayyip Erdoğan dönemlerinde rahat ettiler’ açıklamasına Alevi toplumunun tepkisi sürüyor. Alevi yurtaş Sabri meral “Hala zorunlu din dersi adı altında Alevilere, kendilerine ait olmayan bir din zorla öğretiliyor” dedi.

“AİHM’E RAĞMEN ZORUNLU DİN DERSİ DEVAM EDİYOR”

“AKP hükümeti yaklaşık 14 yıldır bu ülkeyi yönetiyor. Bu güne kadar defalarca Alevi çalıştayı adı altında bir sürü toplantı yaptılar. Bu toplantılardan herhangi bir sonuç alınmış değil” değerlendirmesinde bulunan Meral “Hala zorunlu din dersi adı altında Alevilere, kendilerine ait olmayan bir din zorla öğretilmeye çalışılıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarına rağmen bu uygulama devam ediyor” dedi.

Meral “Tv 10 başta olmak üzere Alevilere hitap eden televizyon ve diğer yayın organları bir bir kapatılmış durumda. Bütün bu yaşananlar ortadayken nasıl bir yararlılık sağlamışlar Aleviler hakkında anlamak zor” değerlendirmesinde bulundu.

‘OHAL DEMOKRATLARA, SOSYALİSTLERE VE ALEVİLERE UYGULANIYOR’

Peş peşe uzatılan olağanüstü hale ve halka rağmen yapılmak istenen anayasa değişikliğine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. “Türkiye hala ne olduğu anlaşılamayan, açığa çıkmayan bir darbe süreci yaşadı” diyen Meral “Bu darbeyi sanki Türkiye’nin demokratları, sosyalistleri, Alevileri yapmış gibi, yine akademisyenlerden tutun da Türkiye’de demokrasi adına hareket eden bütün kurum, kuruluş, kişiler gözaltına alındılar. Görevlerinden edildiler” dedi.

“BU HALKIN ANAYASASI DEĞİL”

Meral sözlerini “Şimdi böyle bir karanlık dönemde zorla bir anayasa dayatıyorlar. Bu anayasaya halkın büyük çoğunluğu karşı, çünkü bu anayasa halkın anayasası değil. Demokratik kurumlar bu işin içinde değil. Bir kişi için, Tayyip Erdoğan kendisi için bir ülke inşa etmek istiyor. Bizi de buna zorla dahil etmek istiyorlar. Biz buna karşıyız. Kendisine insanım diyen herkesin buna karşı çıkması lazım” diye tamamladı.

 

EN SON EKLENENLER