‘Kimse Alevileri değiştirmeye kalkmasın’

Milli Eğitim Bakanlığı’nın geçtiğimiz hafta açıkladığı yeni müfredat taslağına, Alevilere yönelik baskı ve hakaretlere  tepkiler gelmeye devam ediyor. Alevilik müfredattan tamamen kaldırılmasına tepki gösteren Bektaş Piroğlu  “Biz bunların içinde bugün Alevi olmadık”dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın geçtiğimiz hafta açıkladığı yeni müfredat taslağıyla ilgili tepkiler gelmeye devam ediyor. Yeni müfredata göre “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” ismi de bundan böyle kullanılmayacak. Yerine ‘Temel Dini Bilgiler Dersi- İslam’ geldi. Geçmişte seçmeli olan “Peygamberimizin Hayatı” dersi, zorunlu hale getirildi. Alevilik ise müfredattan tamamen kaldırıldı.

Konuya ilişkin İmam Musayı Kazım Evlatları Ocağı Dedelerinden Bektaş Piroğlu PİRHA’ya konuştu.

“Elbette ki bizim ilkelerimiz, düşüncelerimiz, tüzüklerimiz vardır, bu  yolda gerekse şehit olanlarımız, bilim adamlarımız var” diyen Cepni dedesi Piroğlu, “Biz bunların içinde bugün Alevi olmadık. 1400 yıllardan beri alevi düşüncelerini önemseyen bir toplum olarak, Alevlerin öncelikle inanç mertebeleri, taslak ve tüzükleri vardır” diye konuştu.

“Bizi kimse değiştirmeye kalkmasın” diyen Piroğlu, “Biz 72 millete aynı nazarda bakan bir milletiz. Bizim ibadet şeklimiz, düşüncemiz ve ilmimiz budur” dedi.

“Aleviler olarak tarihler boyunca baskı ve zulümü kabul etmedik” diyen Piroğlu “O yüzden insanlar arasında ırk ayrımı yapmadan dünyada yaşama biçimlerini ele alan bir toplumdan yana olduğumuzu herkes bilmelidir. Yıllardan beri bu inançla geldik” diye konuştu.

Bektaş Piroğlu Dede, şunları kaydetti:

“Dünya teknolojisi geliştikçe dünyaya el uzatmak gönlümüzde yer alır. Alevilere ne kadar baskı ve zulüm yaparlarsa yapsınlar, gelecek günlerimizi, inancımızı, baskı ve zulüm altında bırakamazlar. Çünkü biz temelinde onun bunun meselesiyle Alevi değiliz. Biz temelinde inandık, insanlarımızı değerlendirdik ve bu yönde Alevi olduk.”

Son olarak Cepni Dedesi Bektaş Piroğlu “Bu baskılar gösteriyor ki Aleviler yok sayılmak isteniyor. Bu Alevilerin düşüncesini anlamamaktır, bilimini, Cemlerini, ibadet şekillerini anlamamaktır. Yalnızca kendi inançlarını önemseyip o yönde hareket ediyorlar” dedi.

PİRHA – Semra Acar / İSTANBUL

 

EN SON EKLENENLER