İran da ABD vatandaşlarını almayacak

ABD Başkanı Donald Trump’ın imzaladığı ve Suriyeli mültecilerin yanı sıra Irak, İran, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen’den Müslümanların ABD’ye girişlerine kısıtlama getiren kararnamesi İran’ın sert tepkisine yol açtı.

İran, vatandaşlarının ABD’ye alınmamasına dair kararın ardından, ABD vatandaşlarının da İran’a giriş yapmalarına izin verilmeyeceğini duyurdu. İran Dışişleri Bakanlığı, “ABD’nin aşağılayıcı kararına” kendi vatandaşlarına ABD’ye seyahat engeli kaldırılana dek mütekabiliyet prensibine göre karşılık verileceğini açıkladı. Açıklamada İran’ın Amerikan halkına saygı duyduğu ancak Tahran’ın politik, hukuki yollarla ve konsolosluklar üzerinden tepki göstereceği ifade edildi. Trump’ın kararının uluslararası hukuku ihlal ettiği vurgulandı. Hâlihazırda İran vizesine sahip olan ABD vatandaşlarının karardan etkilenmeyeceği duyuruldu.

Tahran ayrıca dünya genelindeki tüm büyükelçi ve konsoloslardan ABD’ye girişlerde zorluk yaşayan İran vatandaşlarına yardımcı olmaları çağrısında bulundu. Medyada yer alan haberlere göre ABD’ye girişleri engellenenlerin arasında pek çok İranlı da bulunuyor.

İsviçre Büyükelçisi’ne diplomatik nota

İran Dışişleri Bakanlığı bu açıklamadan bir süre sonra İsviçre’nin Tahran Büyükelçisi’ni çağırdı. Washington ile Tahran arasında diplomatik bağlar olmadığı için İran’daki ABD çıkarlarını temsil eden büyükelçiye diplomatik nota verildi. Notada Trump’ın imzaladığı kararnamenin “yanlış ve ayrımcı mazeretlere dayandığı ve insan hakları konvansiyonlarına aykırı olduğu” ifade edildi.

Hristiyan ve Museviler de muzdarip

Beyaz Saray’ın ülkeye girişlere engelleme getiren kararnamesi İran’daki dini azınlıkları da etkiliyor. Avusturya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü kararın yaklaşık 300 İranlı Hristiyan ve Musevinin vizelerinin iptaline neden olduğunu açıkladı. ABD’nin İran’da bir büyükelçiliği olmadığından Avusturya, Washington’un isteği üzerine İranlıların ABD’ye giriş vizesi işlemlerini üstleniyor.

Irak Muktada al-Sadr PK in Bagdad (Reuters/A. Al-Marjani)

Şii lider Mukteda El Sadr

El Sadr: Önce ABD vatandaşlarını Irak’tan çıkarın

Öte yandan Iraklı Şii lider Mukteda El Sadr Trump’ın kararına tepki olarak ABD vatandaşlarının ülkelerini terk etmesi gerektiğini söyledi. Facebook üzerinden bir açıklama yapan El Sadr “Müslümanları ABD’den çıkarmadan önce kendi vatandaşlarınızı çıkarın” diye yazdı. Mukteda El Sadr “Irak ve başka ülkelere serbestçe girmek ve Müslümanların kendi ülkenize girmesini engellemek, küstahlık ve kendini beğenmişliktir” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın imzaladığı kararname, mültecilerin dört ay boyunca ülkeye kabul edilmemesini, yedi Müslüman ülkenin (Irak, İran, Libya, Somali, Sudan, Suriye,Yemen) vatandaşlarına da üç ay boyunca vize verilmemesini öngörüyor.

Son olarak New York Federal Mahkemesi 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan başkanlık kararnamesini geçici süreyle askıya alarak, havalimanlarında gözaltına alınanların sınır dışı edilmemesine karar verdi.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/dpa/afp, MK/EC

EN SON EKLENENLER