Maraş’ta, Terolar ve çevresinde talan devam ediyor!

Maraş Terolar’da Afad kampından sonra şimdi de Organize sanayi bölgesi oluşturmak adı altında kamulaştırma yapılıyor. Konu hakkında Avukatların yaptığı açıklama şöyle;

Basına ve kamuoyuna

Bilindiği üzere Kahramanmaraş Valiliğinin kararı üzerine Afad tarafından Maraş Terolar köyünde bulunan mera alanına, tüm usulsüzlüklere ve devam eden dava sürecine rağmen Suriyeli Mülteciler için 28.000 kişi kapasiteli kamp yapılmış ve yerleşim sağlanmıştır.
Aynı dönemde söz konusu kamp alanının yaklaşık 1 km ilerisindeki mera ve tarım arazilerinden oluşan 3 köyü de kapsayan toplam 532 hektar arazi üzerine Tekstil Organize Sanayi Bölgesi yapılmasına karar verilmiştir. Buna göre Kahramanmaraş Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyetinin kararı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının kamu yararı kararı uyarınca Kahramanmaraş Valiliği tarafından köylülerin hissedarı olduğu tarım arazileri için 2942 Sayılı yasa uyarınca kamulaştırma işlemleri yapılmıştır.
Söz konusu kamulaştırma işlemlerinin, Anayasa Mahkemesi kararları gerekçe gösterilerek iptali ve ivedilikle yürütmesinin durdurulması için Kahramanmaraş idare Mahkemesinde tarafımızdan davalar açılmıştır. Kahramanmaraş idare Mahkemesi tarafından iddialarımızın haklılığına ve usulsüz olan Organize Sanayi Bölgesi Kamulaştırma İşlemlerinin teminatsız olarak yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir. Yöre halkının yaşam alanlarının korunması bakımından önemli bir kazanım olan iş bu YÜRÜTMENİN DURDURULMASI KARARI İLE BİRLİKTE YÖRE HALKININ YAŞAM ALANLARININ YOK EDİLMESİ İLE İLGİLİ OLARAK İDARECE HUKUKSUZ- YETKİSİZ- KEYFİ İŞLEMLER YAPILDIĞI ORTAYA ÇIKMIŞTIR.

YÖRE HALKININ AVUKATLARI OLARAK YAŞAM ALANLARIMIZA YÖNELİK HERTÜRLÜ HUKUKSUZLUĞUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIMIZI KAMUOYUNA BİLDİRİRİZ. 31 Ocak 2017

Av. Anıl Engizek
Av. Mehmet Carman
Av. Mehmet Derinkuyu
Av. Meryem Durgun
Av. Seyit Sönmez

 

EN SON EKLENENLER