DAİŞ’e birçok merkezde operasyon

Astana bildirisinde DAİŞ ve El Nusra’ya karşı ortak mücadele kararı ve Angela Merkel’in sert çıkışı sonrası DAİŞ’e dönük birçok merkezde operasyon başlatıldı. Operasyonlarda 500’ü aşkın DAİŞ’li ve Nusra’lı gözaltına alındı

DAİŞ’e yönelik birçok merkezde dün operasyon başlatıldı. Operasyonlarda Ankara’da 60, İstanbul’da 18, İzmir’de 9, Adana’da 25, Dîlok’ta (Antep) 47, Çorum’da 19, Riha’da (Urfa) 150, Xarpêt’te (Elazığ) 12, Semsûr’da (Adıyaman) 10 ve Bursa’da 46 kişi gözaltına alınırken, Konya’da da 75 kişi için gözaltı kararı olduğu öğrenildi.

Ankara’da Altındağ, Mamak, Sincan ve Çubuk’ta yapılan baskınlarda 60 kişi gözaltına alındı. İstanbul’un Esenler, Şişli, Bağcılar, Bahçelievler, Maltepe, Sultanbeyli, Sancaktepe, Güngören, Beyoğlu, Pendik ve Ümraniye ilçeleri ve Kocaeli’nde 18 kişi gözaltına alındı. Bursa’da da Nilüfer, Osmangazi, Yıldırım, Gürsu ve Orhaneli ilçelerinde belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. 46 kişi gözaltına alındı. Konya’da ise 75 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılırken, 30’un üzerinde kişi gözaltına alındı. Semsûr merkezli 5 ilde yapılan operasyonda ise 10 kişi gözaltına alındı. Riha’da da çok sayıda ev, otel ve işyerine yapılan eş zamanlı baskınlarda 150 kişi gözaltına alındı. Xarpet’te ise 12 kişi gözaltına alındı. Dîlok’ta da (Antep) 51 adrese eş zamanlı operasyolarda 47 kişi gözaltına alındı. Çewlîg’te (Bingöl) ise polislerce yapılan ev baskınlarında 10 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. İzmir de, 9 kişi gözaltına alındı. Adana’da da yapılan operasyonlarda ise 25 kişi gözaltına alındı. İran ve Rusya Astana bildirisine DAİŞ ve El Nusra’ya karşı mücadeleyi koydurmuştu. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel de”İslamist terör” ifadesi kullaanarak mücadele gerektiğini söylemişti. Daha önce de DAİŞ’e yönelik birçok operasyon yapılmış, alınanların bir kısmı kısa süre içerisinde serbest bırakılmıştı. Bırakılanlar daha sonra yapılan DAİŞ saldırılarında ortaya çıkmıştı.

Fetih el Şam operasyonu: 9 gözaltı

Eskişehir de ise polislerce yapılan ev baskınlarında Fetih El Şam üyesi oldukları iddia edilen 9 kişi gözaltına alındı. Türkiye’de Fetih El Şam’a ilk kez operasyon yapılması dikkat çekti. Astana görüşmeleri sonrası eski adı El Nusra olan Fetih El Şam’ın tasfiyesi için Ehrar El Şam öncülüğünde bazı gruplar bir araya getirilmişti. Bunun üzerine Fetih El Şam da, bazı grupları yanına alarak isim değişikliğine gitmiş ve Heyet Tehrir El Şam ismini almıştı. Tasfiye planının Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından devreye konulduğu belirtiliyor.

İSTANBUL

EN SON EKLENENLER