Van Cezaevi’nde ‘gizli genelge’ uygulamaları

 Van Cezaevi’nde “gizli genelge” adı altında uygulanan keyfi uygulamaların haddi hesabının olmadığını belirten Hüsnü Aşkan adlı tutuklu, “İnsanlık onuru ve değerleri ayaklar altına alınmakta, mahkumlardan intikam alırcasına en insani haklardan mahrum bırakılmaktadır” dedi.

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ilan edilen Olağanüstü Hâl (OHAL) ile birlikte adeta tavan yaptı. Van T Tipi Cezaevi’nde bulunan 17 tutuklu adına mektup gönderen Hüsnü Aşkan, maruz kaldıkları hak ihlallerine dikkat çekti. OHAL ile birlikte cezaevindeki baskıların daha da arttığına işaret eden Aşkan, dışarıda Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile yaşatılan hukuksuzlukların cezaevlerinde kat be kat arttığına değindi.

Aşkan, “İnsanlık onuru ve değerleri ayaklar altına alınmakta mahkumlardan intikam alırcasına en insani haklardan mahrum bırakılmaktadır” dedi.

‘YAŞAM HAKKIMIZ TEHLİKEYE ATILIYOR’

Yaşanan hukuksuzlukların yanı sıra son dönemde “Gizli genelge” adı altında uygulanan keyfi uygulamaların haddi hesabının olmadığını ifade eden Aşkan, cezaevinde yaşadıkları sorunları şöyle sıraladı: “İki ayda bir yapılan aile ile açık görüşlerimizde, kemersiz ve saatsiz bir biçimde çıkılacak dayatması yapılıyor. Bu uygulamalar kabul edilmediğinde ise avukat görüşümüz engelleniyor. Yaşam hakkı evrensel hukuk normlarınca güvence altına alınmıştır. Lakin zindanda yaşam hakkımız ‘gizli genelgeler’ adı altında tehlikeye atılmaktadır.

‘İNSANLIK DEĞERLERİ AYAKLAR ALTINA ALINIYOR’

Hastane sevklerimiz parmak izi verilmeden yapılmıyor. Neden olarak da ‘askerler sizi götürüp yerinize başkasını getirebilir’ gibi absürt bir sebep gösterilmektedir. Bu açıkça ‘hastaneye gitmeyin, sizin yaşam hakkınız yok’ demektir. Keza mahkemelere çıkarılırken de aynı uygulama dayatılmaktadır. Yukarıda saydığım hak ihlalleri sadece birkaç örnektir. Bu örnekler zindanlarda uygulanan vahşetin vahametini ortaya koymaktadır. İnsanlığın kutsal değerleri keyfi uygulamalar ile ayaklar altına alınıyor.”

Yaşanan hak ihlallerinin karşısında boyun eğmeyeceklerini vurgulayan Aşkan, tüm duyarlı kesimlere çağrıda bulundu.

EN SON EKLENENLER