Yapıcı: Sulukule’de yapılan yarın Sur’da yapılacak

 Sur’daki yıkıma ilişkin dünya üzerinde yaşanmış savaş sonrası süreçlerle karşılaştıran Yüksek Mimar Mücella Yapıcı, “Sulukule’den çıkarılan Romanların yerine bugün oradaki villalara Suriye’nin zenginleri yerleştirildi. Yarın aynı şey Sur’da Ermeni ve Kürt tarihi yok edilerek yapılacak” dedi.
Sosyal Haklar Derneği (SHD) ve Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP), Diyarbakır’ın Sur ilçesinde süren yıkıma dikkat çekmek amacı ile “Sur’da mülksüzleştirme ve zorunlu göç” başlığı ile Cezayir Toplantı Salonu’nda düzenlediği forumun 2’inci oturumuna devam edildi.

‘BUNUN ADI ZORLA TAHLİYE YASASIDIR’

Birleşmiş Milletler (BM) HABITAT Genel Başkanlığı’na bağlı Zorla Tahliyeler konusunda Danışmanlar Kurulu (AGFE) Türkiye Temsilcisi Cihan Uzunçarşılı Baysal, konuşmasına BM sözleşmelerinden alıntılar yaparak ve uluslararası sözleşmelerde yer alan konut hakkına değinerek başladı. Konut hakkının herkes için sağlanması gerektiğine dikkat çeken Baysal, “İnsanların iradesinin dışında gerçekleşen yerinden edilme, zorla tahliyedir ve bu bir insan hakkı ihlalidir. Zorla tahliyeler birçok sorunu beraberinde getirir. Fakat en çok yoksullaşmaya meydan verir” dedi. Zorla tahliyenin uluslararası hukuk çerçevesinde gayri meşru olduğunu dile getiren Baysal, zorla tahliyelerde, yaşam hakkı başta olmak üzere sağlık, barınma ve beslenme hakkı gibi birçok hakkın ihlal edildiğini söyledi. Konuşmasında “Afet Yasası”na da atıfta bulunan Baysal, bunun bir zorla tahliye yasası olduğunu vurguladı. Baysal, bu yasanın sadece Sur’u değil, evlerinde rahat oturanları da ilgilendirdiğini belirterek, “Aksi halde yarın Gaziosmanpaşa ya da farklı bir yer de aynı tehlikeyle karşı karşıya kalacak. Bu yasa hepimiz için tehlike arz ediyor” diye konuştu.

‘SULUKULE’DEN DERS ALALIM’

Skype ile salona bağlanan Yüksek Mimar Mücella Yapıcı ise, sosyalistlerin mekân üzerinden politikalar üretme noktasında geç kaldığına dikkat çekerek “Neo-liberalizm emekçilerin mekânlarına çok uzun süre öncesinden göz dikmeye başladı. Sadece burada değil, tüm dünyada bu böyle oldu. Dünya üzerinde de savaş sonrası gerçekleşen yıkımların neredeyse tamamı Sur’daki gibi oldu” diye belirtti. Kentsel dönüşüm kavramına değinen Yapıcı, “Siyasetçiler, ‘kentsel dönüşüm aynı zamanda, siyasetin dönüşümüdür’ ifadesini bizlerin gözünün içine bakarak söyledi. Fakat biz bunu yeteri kadar anlayamadık. Bu ifade aslında bizim pusulamızı belirlemeli. Sulukule’yi hatırlayalım; Sulukule’den çıkarılan Romanların yerine bugün oradaki villalara Suriye’nin zenginleri yerleştirildi. Yarın aynı şey Sur’da Ermeni ve Kürt tarihi yok edilerek orada yapılacak” dedi.

Forum yarın basına kapalı yapılacak olan çalıştayla devam edecek.

EN SON EKLENENLER