Kamera açıkken iyi polis, kapalıyken kötü polis!

Siirt’te evine yapılan baskınla tutuklanan Adem Şili, o günü “Polisler beni darp ederek sol kulak zarımı patlattı. Sonrasında özel harekâtçıların tümü evden çıktı ve kamerayı açtılar. Kapıyı nazikçe vurarak ‘Girebilir miyiz’ dediler” sözleriyle anlattı.

Siirt’in Keşkal Mahallesi’nde bulunan evine 18 Eylül 2016 tarihinde baskın düzenleyen özel harekat polislerinin “silah dipçiği ve postallı” darbına uğrayan, sonrasında da “Örgüte üye olmak” iddiasıyla tutuklanan Adem Şili (26), darp sonucu kulak zarının patlatıldığını söyledi.

Kaldığı Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşadıklarını anlatan Şili, kulak ağrılarının artması sonucu Devlet Hastanesine kaldırıldığını belirtti. Şili, “Hastanede teşhis konulmasına rağmen doktorlar darp raporu vermedi. Sevk edildiğim Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde de Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldım ve burada da darp raporu vermediler. Tedavi için ilaç dahi yazmadılar. Kamuoyunun bu konularda duyarlı olmasını istiyorum” diye konuştu.

‘ÖNCE İŞKENCE SONRA İYİ POLİS ROLÜ’

Gözaltına alındığı zaman maruz kaldığı işkenceyi anlatan Şili, “Özel harekât timleri eve baskın yapınca hiçbir şey demeden bana yönelerek silah dipçikleriyle kafama vurup beni yere düşürdüler. Ondan sonra ise postal ve dipçiklerle yerde kafamı ezmeye çalışarak vurmaya devam ettiler. Daha sonra ise tüm özel harekâtçılar evden çıkarak kapıya gittiler ve kamerayı açtılar. Kapıyı nazikçe vurarak ‘Girebilir miyiz’ dediler. Tam anlamıyla bir tiyatroydu. 22 gün boyunca gözaltında kaldım ve hiçbir şekilde hastaneye götürülmedim. Kulak ağrım ise günden güne arttı” diye belirtti.

‘DOKTORLAR RAPOR VERMİYOR’

Tutuklanmasının ardından defalarca gittiği Devlet Hastanelerinden darp edildiğine dair rapor verilmediğini vurgulayan Şili, şunları söyledi: “Cezaevine girdikten sonra kulak ağrım dayanılmaz bir hal aldı. Ve halen bu ağrılar devam ediyor. Sol kulağım duymuyor ve çok ağrıyor. Siirt ve Van’da gittiğim Devlet Hastaneleri’nde ısrarlarıma rağmen doktorlar keyfi olarak rapor vermedi. Benim siyasi tutuklu olmamdan kaynaklı bu rapor verilmiyor. Bu konuda başta sivil toplum örgütleri olmak üzere kamuoyunun duyarlı olmasını istiyorum.”

Selman Keleş / Van M Tipi Cezaevi – dihaber

EN SON EKLENENLER