Yasak, hava hareketliliği ve bombalar arıları etkiliyor

Her yıl arı kovanlarını Yüksekova’nın Dağlıca bölgesi yolu üzerinde bulunan Çatma köyüne bırakan Sebahattin Düzen, bölgedeki hava hareketliliği, yaylalara konulan yasak ve atılan bombalar yüzünden bal üretiminin yarı yarıya düştüğünü söyledi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 1973’ten beri arıcılık yapan Sebahattin Düzen, bölgedeki hava hareketliliği, yaylalara konulan yasak ve atılan bombalar yüzünden bal üretiminin bu yıl yarı yarıya düştüğünü söyledi. Her yıl olduğu gibi Dağlıca (Oremar) yolu üzerinde bulunan Çatma (Susyan) köyüne arı kovanlarını bırakan Düzen, arıların kaliteli bal için gerekli bitkilere ulaşımının yasaklar yüzünden engellendiğini belirtti.

ARILAR BİTKİYE ULAŞAMIYOR

Ürettiği balı ülkenin her tarafına sattığını dile getiren Düzen, Dağlıca bölgesinde süren çatışmalardan bal üretiminin çok etkilendiğine dikkat çekerek, “Yaylalarımızda karın altından çıkan bitkilerden beslenen arıların ürettiği balın kalitesi yüksek oluyor. Ancak yaylalara konulan yasaklar yüzünden biz buralara erişemiyoruz, tabi arılar da erişemiyor. Bu da balın üretim kalitesini vuruyor. Arının beslenme alanı şuanda daraltılmış durumda” dedi. Yaylalarda bulunan sibergo, siyabu, poloris gibi bitkilere arıların ulaşamadığını dile getiren Düzen, arıların beslendiği bitkinin üretimi etkilediğini söyledi.

‘HAVA HAREKETLİLİĞİNİN YARATTIĞI KİRLİLİK DE ETKİLİYOR’

Bölgede sürekli hava hareketliği yaşandığına dikkat çeken Düzen, hava hareketliliği ve atılan bombaların üretimi etkilediğini dile getirdi. Düzen, “F-16’lar ve helikopterlerin atmış olduğu bombaların etkisi ana arıyı etkiliyor. İçindeki günlükleri bozuluyor dışarıya atamıyor. Arıların beslendiği bitkiler de hava hareketliliği ve atılan bombalardan etkileniyor.”

EN SON EKLENENLER