Kadınlar Süleymaniye’de bir araya geldi

Kürt kadınları 3’üncü Ulusal Kadın Konferansı’nın hazırlıkları için Süleymaniye’de toplandı.

İran, Irak, Türkiye, Suriye ve Avrupa’dan Kürt kadınları, 3’üncü Ulusal Kadın Konferansı’nın hazırlıkları için Süleymaniye’de toplandı. Kürdistan Kadınlar Topluluğu (KJK) öncülüğünde yapılan ve kadın örgütleri ile siyasi parti temsilcisi kadınların katıldığı toplantı, yaklaşık 80 delegenin katılımıyla başladı. KJK öncülüğünde son aylarda Kürdistan Federal Bölgesi’nde kadın örgüt, siyasi parti kadın yöneticiler, yazar ve aydınlarla yapılan bir dizi toplantı sonrası kararlaştırılan toplantının 3 oturum şeklinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Hazırlık toplantısının birinci oturumunda “Kürdistan’ın dört parçasında kadının durumu” üzerine sunumlar yapılacağı belirtilirken, ikinci oturumda “ulusal birlik ve Kürt kadınlarının ortak örgütlenmesinin ihtiyaçları üzerine” sunumlar yapılması bekleniyor.

Toplantının üçüncü oturumunda ise, “Planlama ve 3’üncü Ulusal Kadın Konferansı için hazırlık komitesinin oluşturulması” bekleniyor. Oturumlardan sonra ise toplantının sonuçlarının bir sonuç bildirisiyle kamuoyuyla paylaşılacağı belirtildi.

Hazırlık toplantısının ilk iki oturumunun basına açık şekilde devam edeceği son oturumun ise basına kapalı olacağı belirtildi.

Ulusal Kadın Konferanslarının ilki 2012 yılında Diyarbakır’da, ikincisi ise 2013 yılında Hewlêr’de düzenlenmişti.

EN SON EKLENENLER