Tutuklu yakınları çıplak aramaya maruz kalıyor

 Van’da tutuklu yakınları, görüş için gittikleri cezaevlerinde çıplak aramaya maruz kaldıklarını belirtti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dair dernek binalarında basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya tutuklu yakınları, İHD Van Şube Başkanı Murat Melet ile İHD yöneticileri katıldı. Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çeken Melet, Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın da bir dönem cezaevinde kaldığını hatırlatarak, “Cezaevini en iyi Cumhurbaşkanı biliyor. Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki yarın kimin cezaevine gireceğini bilmiyoruz. Bugün hak ihlallerini yapanlar yarın cezaevine girebilir. Tüm cezaevlerinde insan onuruna yakışmayacak hareketler yapıyorlar. Bir an önce bu uygulamaların son bulunması gerekir” dedi.

’65 YAŞINDAYIM UTANMIYORLAR MI?’

Ardından konuşan tutuklu yakını Münife Kaçak, bir gün önce oğlunun görüşü için gittiği Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde çıplak aramaya maruz kaldığını dile getirerek, “Ahlaksızca üzerimizdeki bütün elbiseleri çıkarıyorlar. Bu kesinlikle kabul edilebilir bir uygulama değil. Aramayı yapanların da annesi var. Onlar da bir annenin evladı. Ben 65 yaşında bir anneyim. Bundan da mı utanmıyorlar? Cezaevlerine giden bütün kadınları bu şekilde çıplak aramadan geçiriyorlar” diye konuştu.

‘SAATLERCE BEKLETİLİYORUZ’

Tutuklu yakınlarından Kaniye Şeker de, eşinin Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde olduğunu belirterek, görüşe her gittiklerinde cezaevi idaresinin kendilerini saatlerce beklettiklerini söyledi. Tutukluların açık görüşe çıktıklarında aileleri için aldıkları meyve suları ve keklerin idare tarafından kendilerinden alındığını dile getiren Şeker, tutukluların izlediği kimi radyo ve televizyonların yasaklandığını paylaştı.

AYAKKABISINI ÇIKARMAYAN TUTUKLUYA İŞKENCE

26 yıldır oğlunun cezaevinde olduğunu belirten Mehmet Kaplan ise, “Oğlum şimdi Amasya E Tipi Kapalı Cezaevi’nde. Son telefon görüşmesinde hastaneye kaldırıldığında ayağından ayakkabısı çıkarılıyor. Bu uygulamayı da kabul etmeyince işkenceye maruz kalıyor” dedi.

EN SON EKLENENLER