BİMER 7 şirkete atanan AKP’li kayyımın maaşını açıklamadı

TMSF tarafından el konulan 7 şirkete kayyım olarak atanan AKP Antep İl Başkan Yardımcısı Mahmut Birlik’in maaşını Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) soran CHP Meclis üyesi Uğur Kalkan’a “bilgi edinme hakkı” dışında yanıtı verildi.
Cumhuriyet’te yer alan habere göre, AKP Antep İl Başkanı Mehmet Eyup Özkeçeci’nin Dış İlişkiler’den sorumlu Başkan Yardımcısı Mahmut Birlik’in 15 Temmuz sonrası açılan ‘FETÖ soruşturması’ kapsamında TMSF’ye devredilen 7 şirkete kayyım olarak atanması haberinin ardından AKP’li Şahinbey Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Uğur Kalkan, kayyım olarak atanan Birlik’e ne kadar maaş ödendiğini öğrenmek için Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) başvurdu.
CHP’li Kalkan, Başbakanlık’a, “Söz konusu kişinin 7 şirkete birden kayyım olarak atandığı doğru mudur? Söz konusu kişiye kayyım olarak atandığı firmalardan dolayı aylık ne kadar para ödenmektedir?” diye sordu.
BİMER ise, 23 Mart 2018 tarihinde CHP’li Kalkan’ın sorusuna şu yanıtı verdi:
“4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmeliğin 2’nci maddesi, ‘merkezi idare kapsamındaki kamu idareleri ile bunların bağlı, ilgili veya ilişkili kuruluşlarının, köyler hariç olmak üzere mahalli idareler ve bunların bağlı ve ilgili kuruluşları ile birlik veya şirketlerinin, T.C. Merkez Bankası, İMKB ve üniversiteler de dahil olmak üzere kamu tüzel kişiliğini haiz olarak enstitü, teşebbüs, teşekkül, fon ve sair adlarla kurulmuş olan bütün kamu kurum ve kuruluşlarının ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının faaliyetlerinde uygulanır.’ hükmünü içermektedir. Bu doğrultuda bilgi edinme başvurusunda bulunmuş olduğunuz kurum, bilgi edinme hakkı kapsamı dışında bulunduğundan başvurunuz değerlendirilememiştir.”
Kalkan, BİMER’in verdiği yanıtı “Kurum olarak AKP’yi görmesi yanlış. Çünkü kayyım olarak atanan AKP İl Başkan Yardımcısı’nın maaşını AKP değil, TMSF ödüyor. Sorularıma bu doğrultuda yanıt verilmesi gerekirdi” sözleriyle eleştirdi.

EN SON EKLENENLER