‘Yaptığınız işin ruhuna dokunursanız başarırsınız’

Çukurova ilçesinden üretimini yaptığı sabunları satan Zehra Şahin, “Yapacağınız işin dilinden anlıyorsanız ve onun ruhuna dokunuyorsanız işi en iyi şekilde ortaya koyarsınız” diyor.

Adana’nın Çukurova ilçesinde bulunan Kenan Evren Bulvarı Kapalı Semt Pazarı’nda her hafta kurulan Kadın Üretici Pazarı’nda emeğini görünür kılmaya çalışan kadınlardan biri ise Zehra Şahin. 30 yaşındaki Şahin, kendi ürettiği sabunları pazarda açtığı stantta satıyor. Farklı özellikleri bulunan sabunlar hakkında bilgi veren Şahin, sabunların PH değerinin 7.5 ile 8.5 arasında değiştiğini cildin özelliğine göre sabun tavsiyesinde bulunduğunu söyledi. Ürettiği sabunlar ile güneş yanığı sonucu ciltte oluşan siyah noktaları bile yok ettiğini dile getiren Şahin, bir ay gibi kısa bir sürede etkili olduğunu vurguladı.
‘İNSANIN KENDİ İŞİ DAHA ÇEKİCİDİR’
İktisat mezunu olan Şahin, öncesinde farklı işlerde çalışsa da kendi işini yaparken aldığı tadı almadığını söyledi. Kendi işini kurma sürecini anlatan Şahin, önceleri satın aldığı sabunların satışını gerçekleştirdiğini zamanla sabunları kendi üretmeye başladığını aktardı. Şahin, sabun yapmak için çok ciddi bir eğitim sürecinden geçilmesine gerek olmadığını da belirtti.
‘İNSANLARIN OLUMLU TEPKİLERİYLE MUTLU OLUYORUM’
Lifli sabun yapmak için büyük emek harcadığını anlatan Şahin, sabun yapımı için ilk işlerinin önce lifi temizlemek olduğunu dile getirdi. Bu işlemin ardından lifin yağlarla bileşip şekil alma süresinin yaklaşık 1 ay sürdüğünü belirten Şahin, sabun içindeki lif sayesinde cilt gözeneklerinin açıldığını ve insanların yüzündeki lekelerin giderilmesini sağladığını belirtti.
Şahin, “Sabunların tanesini 10 TL satıyorum. İnsanların ürettiği sabunu kullandığında mutlu oluyorum. Bu sabunu kullanan insanlar bana olumlu dönüş yapıyor. Memnun ve mutlu oldukları söylüyorlar. Onlar mutlu olunca bende mutlu oluyorum ve kendimi daha iyi hissediyorum” dedi. Ürettiğini üründen 2 TL kazansa bile kendi işini yapmanın mutluluğun karşılığının olmadığını ifade eden Şahin, “Yapacağınız işin dilinden anlıyorsanız ve onun ruhuna dokunuyorsanız yapacağını işi en iyi şekilde ortaya koyarsınız” dedi.

EN SON EKLENENLER