53 milyon Euro’luk hibeyi reddedip, 250 milyon TL borca soktular

DBP’li Van Büyükşehir Belediyesi’nin AB’nin 53 milyon Euro’luk hibe programıyla inşa edeceği “Atık Su Arıtma Tesisi” ve “İçme suyu hattı” projelerini iptal eden kayyum yönetimi, aynı projeler için İller Bankası’ndan 2,5 katı faiz ödemesiyle 100 milyon TL kredi çekti.

Van’da 2011 yılında yaşanan deprem felaketi nedeniyle kentin “Atık Su Arıtma Tesisi” ve 28 kilometrelik içme suyu hattı kullanılamaz hale geldi. Hasar gören tesis ve içme suyu hattının yenilenmesi DBP’li Van Büyükşehir Belediyesi yönetimi tarafından 2012 yılında proje hazırlanıp, Avrupa Birliği’nin desteklediği hibe fonlarına başvuru yapıldı. Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (VASKİ)  AB ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın ortak yürüttüğü IPA2 projesine yaptığı her iki projede kabul edildi.
‘ÇALIŞMALAR SONA GELİNMİŞTİ’
Aynı yıl içerisinde imzalanan protokoller doğrultusunda AB ve Çevre Şehircilik Bakanlığı, “Arıtma Tesisi” için 32 milyon Euro, “İçme suyu hatlarının yenilenmesi”  projesi için ise 21 milyon Euro’yu Van Büyükşehir Belediyesi’ne aktarma kararı aldı.
7 yıl içerisinde tamamlanması planlanan projeler ile kente toplam 53 milyon Euro’luk bir yatırım gerçekleştirilmiş olunacaktı.
53 MİLYON EURO’LUK HİBEYİ İPTAL EDİP, KREDİ ÇEKTİLER
Ancak tüm hazırlıkları 2016 yılı içerisinde tamamlanıp, projelerin ihaleleri yapılmak üzere iken belediyeye kayyum atandı ve her iki proje de iptal edildi.
DBP’li yönetimin tamamen AB fonları ile yapacağı projeyi iptal eden kayyum, aynı proje için İller Bankası’ndan tam 100 milyon TL kredi çekti. 15 yıl vade ile çekilen bu meblağ için ödenecek faiz ise anaparanın neredeyse 2,5 katı.
Belediyenin kayyum yönetimi, hibe ile gerçekleştirilecek projeyi iptal edip, aynı projeyi İller Bankası’ndan alınan kredi ile gerçekleştirmeye dönük aldığı karar ile hem AB’den gelecek 53 milyon Euro’luk fonu elinin tersi ile itip, belediyeyi faizleriyle birlikte yaklaşık 250 milyon TL’lik borcun altına sokmuş oldu.
KREDİ ALINACAĞINI DOĞRULADI
Van Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyum Murat Zorluoğlu, geçtiğimiz günlerde projelerle ilgili yaptığı açıklamada, ihtiyaç duydukları 100 milyon TL’lik kredinin İller Bankası tarafından karşılanacağını söyleyerek, kredi için AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a minnetlerini sundu.
Bu arada VASKİ, tesis için çekeceği kredi için Büyükşehir Belediyesi’nin garantör olmasını istedi. Belediyenin kayyum yönetimi de yaptığı son toplantıda VASKİ’nin garantörlük teklifi için meclis kararı aldı. Bu kararla 100 milyon TL kredinin çekilmesi kesinleşmiş oldu.
İKİ İHALENİN YAKLAŞIK MALİYETLERİ FARKLI 
Kredinin sağlanmasının ardından Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) tarafından projeler ihaleye çıkarıldı. 1 Şubat 2018’de yapılan ihalede verilen teklifler idarenin belirlediği yaklaşık maliyetinin üstüne çıkınca ihale iptal edildi. Bunun üzerine 26 Mart’ta ikinci ihale açıldı.
İptal edilen ilk ihalede işin yaklaşık maliyetini 81 milyon 868 bin 800 TL olarak açıklayan idare, ikinci ihalede ise yaklaşık maliyeti bu kez 92 milyon TL olarak belirledi. Yaklaşık bedelin 11 milyon TL artırılması soru işaretlerine neden oldu.
MECLİS BAŞKANVEKİLİ: KREDİ HALKIN CEBİNDEN ÇIKACAK!
AB fonları ile yapılacak projelerin iptal edilerek, İller Bankası’ndan 2,5 katı fail ile 100 milyon TL kredi çekilmesine tepki gösteren Büyükşehir Belediyesi’nin DBP’li Meclis Başkanvekili Cahit Bozbay, bu kararla kente gelecek yaklaşık 300 milyon TL’nin kayyum eliyle iptal edildiğini söyledi.
Bozbay, “AB fonlarından vazgeçilmesi nereden bakarsanız kentimize gelecek 300 milyon TL’lik paranın şuanda kayyumun elinin tersi ile itmesi demektir. AB fonları iptal edilmiş ve bu projeler ise bankalardan kredi çekilerek yapılma kararı alınmış. Yani alınan bu kredi halkımızın cebinden çıkacak. Bu da hem kentin hem de belediyenin geleceğine ipotek koymaktır” ifadelerini kullandı.
‘BELEDİYE ÇALIŞAMAZ HALE GETİRİLİYOR’
Bu kararın kabul edilebilir bir yanının olmadığını söyleyen Bozbay, “Kayyumun elinin tersi ile ittiği yardımların da nereye gideceğini tam olarak bilmiyoruz. Proje kapsamında Van’a verilen 53 milyon Euro’nun başka illerdeki AKP belediyelerinin projelerine aktarılacağını düşünüyoruz. Kente gelmesi kesin olan bu hibelerin bu şekilde reddedilmiş olması belediyeyi borç batağına saplamak ve gelecekte çalışamaz hale getirmekten başka bir şey değildir. Zaten bu iki projede olduğu gibi kayyumlar belediyeleri sürekli borçlandırıyor. Bu da gelecekte belediyeleri çalışamaz duruma getirme gayretleridir” dedi.
MA / Mahmut Ruvanas

EN SON EKLENENLER