Newroz’da 173’ü çocuk en az 488 gözaltı

Newroz “Dem dema serkeftine ye (Şimdi Kazanma zamanı)” şiarıyla 60’ı aşkın kent merkezinde kutlandı. Kutlamalarda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü öne çıktı. Newroz’a Amed’de 1 milyonu aşkın insan katıldı.
AKP-MHP iktidarının tüm saldırı ve engellemelerine rağmen halk geri adım atmadı. En az 488 kişinin gözaltına alındığı, bunlardan 173’ünün çocuk olduğu öğrenildi.

 Newroz’daki hak ihlallerinin bazıları şöyle:

AMED
Amed’in ilçelerinde 19 ve 20 Mart tarihlerinde yapılan Newroz kutlamaları sırasında onlarca kişi gözaltına alındı. Halkın birçoğu yöresel kıyafetler nedeniyle alana alınmadı. Bazı sanatçılar da yöresel kıyafetleri bahanesiyle Newroz sahnesine çıkartılmadı. Newroz kutlamaları öncesi de ilçelerde birçok kişi siyasi soykırım operasyonlarında gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin bazıları darp edildi.
Amed’de 21 Mart’ta yapılan Newroz kutlamaları ise engellemelerle başladı. On binlerce kişi alana alınmadı. Polisler, gaz, plastik mermi ve tazyikli suyla birçok noktada halka saldırdı. Bazı kişiler saldırı sonucu yaralandı ya da fenalık geçirdi. Ayrıca 150’si çocuk en az 300 kişi Newroz kutlamaları sonrası gözaltına alındı.

AYDIN
20 Mart’ta Aydın’ın Efeler ilçesinde kutlanan Newroz’dan hemen sonra sanatçılar Serhat Kural, Fesih Şahin, Nihat Yılmaz, Eyüp Yıldız, Sedat Kement, Gökhan Ölçer, Mervan Aktumur, söyledikleri Kürtçe şarkılar nedeniyle gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 5’i savcılık ifadelerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, Fesih Şahin tutuklanarak, Aydın E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

KONYA
21 Mart’ta Konya merkezdeki Newroz kutlamasına katılan Hediye Yıldız, Serhat Levent, Hamide Kaya ve Resul Hocaoğulları Meram, ulusal kıyafetleri gerekçe gösterilerek, polis arama noktasında gözaltına alındı.

 
MARDİN
19 Mart’ta Mardin’in Kızıltepe ilçesinde kutlanan Newroz sonrası yapılan yürüyüşe polis saldırdı. Çoğu çocuk 30’a yakın kişi gözaltına alındı.
21 Mart’ta Mardin Nusaybin ilçesinde kutlanan Newroz’da polisler, alana girerek bayrağa el koymaya, gözaltı yapmaya çalıştı. Halkın tepkisi sonucu polisler geri adım atmak zorunda kaldı. Ancak Newroz sonrası akşam saatlerinde ev baskınları yapıldı. En az 5 kişi gözaltına alındı. Polisin bir kişiye uyguladığı şiddet ise kameraya yansıdı.

 
ŞIRNAK
20 Mart’ta Şırnak’ın Silopi ilçesinde yapılan Newroz kutlamalarında sarı, kırmızı, yeşil renklerdeki flamaları takan 6 kişi gözaltına alındı. Yine HDP Şırnak İl Eşbaşkanı Sabuha Akdağ, üstünün aranmasını kabul etmeyince polislerin şiddetine maruz kaldı.

ADANA
21 Mart’ta Adana’da kutlanan Newroz’da Yeni Yaşam gazetesi çalışanı Serhat Sezgin, gazete ile birlikte alana girmek istemesi üzerine gözaltına alındı. Yine çok sayıda kişinin de sarı, kırmızı ve yeşil flamalar taşıdıkları ve slogan attıkları için gözaltına alındığı öğrenildi.

 
İSTANBUL
20 Mart’ta kutlanan İstanbul Newrozu’nda 5’i çocuk olmak üzere 86 kişi, Newroz sonrası gözaltına alındı.

 
TEKİRDAĞ
20 Mart’ta kutlanan Tekirdağ Newrozu’nda 9 kişi kutlamanın yapıldığı alanda ülkücü-faşist bir grubun provokasyon girişiminde bulunması üzerine çıkan tartışma nedeniyle gözaltına alındı.
Yine alana gelen 5 kişi de attıkları sloganlar nedeniyle “örgüt propagandası” yaptıkları iddiasıyla gözaltına alındı.

 
GEBZE
19 Mart’ta Kocaeli’nin Gebze ilçesinde kutlanan Newroz sonrası da 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan Ramazan Öter, İhsan Öter, Eyüp Öter ve Yusuf Demir, Newroz alanında marş okudukları gerekçesiyle “örgüt propagandası” yaptıkları suçlamasıyla tutuklandı.

VAN
20 Mart’ta Van’da kutlanan Newroz sonrası Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan lehine slogan attıkları gerekçesiyle 15 kişi gözaltına alındı.

 17 Mart’ta Van’ın Erciş ilçesinde yapılan kutlamadan sonra 5 kişi “Örgüt propagandası” suçlamasıyla gözaltına alındı.

 
AĞRI
21 Mart’ta Ağrı’da gerçekleşen kutlama sonrası yine atılan sloganlar gerekçe gösterilerek, 10 kişi gözaltına alındı.

YÜKSEKOVA
21 Mart’ta Hakkari Yüksekova ilçesinde kutlanan Newroz’da Grup İsyan Ateşi üyesi bir müzisyen gözaltına alındı. 

EN SON EKLENENLER