KAB-FED Başkanı’ndan valinin de katıldığı cem eleştirisi: Alevilerden ellerini çeksinler

Amasya’ya bağlı Yassıçal Köyü’nde bulunan Seyyid Erkonaş Baba Ocağı’nda vali ve belediye başkanının da katılımıyla ‘Hıdırellez Birlik Cemi’ yapıldı. Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu yönetecileri asimilasyon politikalarının bir parçası olduğu gerekçesiyle ceme katılmadı.

Amasya’ya bağlı Yassıçal Köyü’nde bulunan Seyyid Erkonaş Baba Ocağı’nda vali ve belediye başkanının katılımıyla ‘Hıdırellez Birlik Cemi’ yapıldı.

Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu ve bağlı bulunan Alevi dernek ve vakıfları, yapılan cemi asimilasyon politikalarının bir parçası olduğu gerekçesiyle protesto ederek katılmadı.

Birlik cemine Yassıçal Erkonaş Baba ve Fedai Dede Derneği Başkanı Nevzat Demir ile köy muhtarı Veyis Kanar ev sahipliği yaparken, cemi Hubyar Ocağı dedesi Ahmet Coşkun yönetti. Söz konusu cemi, Tunceli Üniversitesi Sosyoloji bölümü Öğretim Üyesi Dr. Coşkun Kökel organize ederken, işadamı Ali Coşkun finanse etti.

Cem öncesinde Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Amasya Müftüsü Durmuş Ayvaz konuşma yaptı. Belediye Başkanı Mehmet Sarı içerisinde cemevi, morg, cenaze hizmetleri, aşevi olan bir kültür evi yapma sözü verdi.

Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu çatısı altındaki hiçbir Alevi derneği, cemevi ve sivil toplum örgütünün çağrılmadığı birlik cemine, Tokat, Amasya köy dernekleri ve bölgede tanınan çeşitli Alevi dedeleri çağrıldı.

“BİZİ YOK ETMEK İSTEYENLERLE YAN YANA GELEMEYİZ”

Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu söz konusu birlik cemine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Birlik Cemi adı altında ayrışma cemi yapıldığı, federasyona bağlı hiçbir derneğin bu etkinliğe katılmadığını, Aleviliği asimile edip, yok etmek isteyen, kendi istedikleri bir Alevilik tesis etmek isteyenlerin düzenlediği bir etkinlikte olamayacaklarını belirten Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Muharrem Erkan, yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Biz bu tür cem etkinlikleri FETÖ’cülerin kurduğu Alevi görünümlü derneklerde gördük. Bu görevi şimdi de Coşkun Kökel ismindeki kişi Birlik Cemi adı altında Alevileri ayrıştırma, kendi tarafına çekme, bölme parçalama, asimile etme çalışmaları yapıyor. Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu (KAB-FED) altında toplanmış yaklaşık 35 Alevi sivil toplum örgütü yok sayılıyor, görmezden geliniyor. Bizler Coşkun Kökel’i ve onu destekleyenleri tanıyor ve kimlerin adına Aleviliği kullanarak oy devşirmeye, asimilasyon çalışması yapmaya çalıştığını biliyoruz.

“DEVŞİRME MEMURLUĞU YAPANLAR ALEVİLERDEN ELLERİNİ ÇEKSİNLER”

Dün FETÖ ve yandaşları ülkenin birçok yerine kurdukları gibi Hitit Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Osman Eğri destekli dernekler Amasya’da turnalar, Tokat’da Şah-ı Merdan adı altında dernekler kuruldu, faaliyetler yürütüldü. Bugün de bölgemizde asimilasyon çalışmalarını Tunceli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Coşkun Kökel’in yürüttüğünü görüyoruz. Bu kişiler Alevileri bölme, ayırma, öteki anlayışını hakim kılma, bölgede örgütlü bulunan Alevi dernek ve vakıflarını yok sayıyor. En önemlisi de Serçeşmemiz, Hünkar Hacı Bektaş Veli Postnişini Veliyettin Ulusoy’u görmüyor, tanımıyor, reddediyorlar. Yol erkânla ilgisi, bilgisi olmayan misyonları gereği devşirme memurluğu yapan bu zatların bölgemizdeki Alevilerden ellerini çekmelerini istiyoruz.”

PİRHA/AMASYA

EN SON EKLENENLER