Amed’den istismara tepki: Suçların üstü örtülüyor

Amed Emek ve Demokrasi Platformu Hiranur Vakfı’nda yaşanan çocuk istismarına tepki göstererek, ‘Bakanlığı’nın uzun süre sessiz kalması suçların üstünün örtülmeye çalışıldığını gösteriyor’ dedi

Amed Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde cemaatlerde yaşanan çocuk istismarına karşı Amed’in Bajarênû (Yenişehir) ilçesinde  bulunan Xezal Park’ta basın açıklaması yaptı. Platform üyeleri  “Çocuklarımızı tarikatların karanlığınıza teslim etmeyeceğiz” pankartını açtı. Açıklama metni platform adına Amed Makine Mühendisleri Odası Eşbaşkanı Hüseyin Karahan tarafından okundu.

MEB’in ilişkisi

Karahan, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı başkanlarından Yusuf Ziya Gümüşel’in kızının babası tarafından 6 yaşındayken evlendirilip, dini nikâh adı altında istismar edilmesine tepki gösterdi. Dini  cemaat, tarikat ve vakıfların bir kez daha bir çocuğun istismara maruz kalmasıyla gündeme geldiğini belirten Karahan, “Söz konusu vakfın Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile ‘iş birliği’ protokolünün olması, durumun ne kadar vahim olduğunu bir kez daha göstermektedir” şeklinde konuştu.

Bakanlığa tepki

Karahan, AKP-MHP iktidar bloğu eliyle eğitimin dinselleştirildiği bu süreçte, dini tarikat ve cemaatlerin çocuklara ve topluma karşı işlediği suçların, siyasi iktidar ve yargı tarafından hasıraltı yapıldığına dikkati çekti. Karahan devamla şunları belirtti: “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın uzun süre sessiz kalması ve birçok devlet kurumunun da olaydaki bilinçli ihmali, bu suçların üstünün örtülmeye çalışıldığını göstermektedir. Ancak bizler çocuklarımızı bu karanlığa teslim etmemek için gerçeği ısrarla söylemeye devam edeceğiz.”

AMED

#Amedden #istismara #tepki #Suçların #üstü #örtülüyor

EN SON EKLENENLER