Kadınlardan eylem: İstismara göz yumanlara karşı sesimiz daha gür çıkmalı

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızını 29 yaşındaki müridiyle evlendirerek cinsel istismara yol açması iki kentte protesto edildi

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızını “imam nikahı” adı altında 29 yaşındaki müridi Kadir İstekli ile evlendirerek, cinsel istismara göz yumulduğunun ortaya çıkması iki kentte protesto edildi. Yapılan eylemlerde çocuğa karşı suçlarla gündemden düşmeyen tarikat ve cemaatlerin kapatılması istendi.

Ülkenin gerçeği tokat gibi

İzmir’de Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) İzmir Kadın Komisyonu tarafından yapılan eylemde söz alan Genel-İş İzmir 3 No’lu Şube Mali Sekreteri Serap Yılmaz, her güne, bir kadın cinayeti, şiddeti, bir çocuk istismarı haberiyle uyandıklarını belirterek, “Vakfın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşında ‘evlendirdiği’ne ilişkin fotoğrafların ortaya çıkmasının ardından, ülkenin gerçeği yüzümüze bir tokat gibi yeniden çarptı” diye belirtti.

Sesimizi yükseltmek zorundayız

Benzer tecavüz olaylarının cezasızlık politikası nedeniyle devam ettiğini kaydeden Yılmaz, “Ensar Vakfı’nda 45 çocuğa tecavüz edenlerin, 6 yaşında çocuğun evlilik kisvesi altında istismarına göz yumanların, Meclis Araştırma Önergelerini reddedenlerin gerici ve karanlık zihniyetine karşı bugün sesimizi daha da yükseltmek, bu karanlıkla mücadele etmek zorundayız” dedi.

İstismarın devlet eliyle örtbas edildiğini vurgulayan Yılmaz, “Hukukun nasıl işlevsizleştirildiği, devlet eliyle nasıl karanlık zihinlerin eğitim adı altında zorla yerleştirildiğini bir kez daha gözümüze sokuyor. Bu zihniyete karşı yas tutmayacak, isyanda olacağız! Ne istismara ne tecavüze ne tacize sessiz kalmayacağız” diye konuştu.

Suç duyurusunda bulunuldu

İstanbul Barosu da aynı amaçla eylem düzenledi. İstanbul Barosu adına Başkan Filiz Saraç, “H.G.K.’nin 14 yaşında, yaşının tespiti için gönderildiği hastanede, yerine teste bir başkasının tabi tutulduğu ve 21 yaşında olduğuna dair rapor düzenlendiği” iddiasıyla ilgili olarak da İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. Açıklamada, “Toplumun geleceği olan çocukların karanlık zihniyetler tarafından her türlü ihmal, istismar ve sömürüsüne karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz” denildi.

HABER MERKEZİ

 

#Kadınlardan #eylem #İstismara #göz #yumanlara #karşı #sesimiz #daha #gür #çıkmalı

EN SON EKLENENLER