RSF 2022 basın özgürlüğü raporu: Kürt gazeteciler baskı altında

RSF 2022 yılı ifade ve basın özgürlüğü verilerini açıkladı, buna göre dünya üzerinde en az 533 gazeteci tutuklu, 57 gazeteci ise katledildi

Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, 2022 yılına dair açıkladığı raporda dünya üzerinde 533 gazetecinin tutuklu bulunduğunu ve 57’sinin ise katledildiğini belirtti.

Tutuklama ve cinayetlerdeki rekor artışa işaret edilen raporda, 65 medya temsilcisinin rehin, 49’unun da kayıp durumda olduğunu açıkladı. Basın alanında 2022 yılında gerileme yaşandığı belirtilen raporda, 1 Aralık itibarıyla 533 tutuklu gazetecinin tespit edildiğini, bunun bir önceki yıla oranla yüzde 13,4’lük bir rekor artışa işaret ettiğini duyurdu.

DW’de yer alan habere göre, 110 tutuklu gazeteciyle Çin listede başı çekerken Çin’i 62 gazeteciyle Myanmar, 47 gazeteciyle İran, 39 gazeteciyle Vietnam, 31 gazeteciyle Belarus izledi. Dünya çapında tutuklu gazetecilerin yüzde 54’ü bu beş ülkede cezaevinde olduğu belirtildi.

Raporda tutuklu gazetecilerin sadece yüzde 36,4’ünün hüküm giydiği belirtilerek yüzde 63,6’sının ise yargılanmadığına yer verildi.

RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire de raporla ilgili yaptığı açıklamada, “Diktatörlükler ve otoriter yönetimler, hapishanelerine gazeteci doldurmada hızlandırılmış bir süreç işletiyorlar. Gazeteci tutuklamadaki bu yeni rekor artış, bu vicdansız güçlere direnilmesine ve haber özgürlüğü, bağımsızlığı ve çoğulculuğu hedeflerini savunan herkesle aktif dayanışma içinde bulunulmasına olan yakıcı ihtiyacı teyit ediyor” dedi.

Açıklamada, sayısı 78 olarak tespit edilen tutuklu kadın gazetecilerle ilgili de, “RSF, 2021’e göre yüzde 30 artış yaşanan kadın gazeteci tutukluluğunda hiçbir zaman bu kadar yüksek bir rakama ulaşmamıştı” denildi. Beş yıl önce, tutuklamalarda kadın haberci oranı yüzde 7 iken 2022 yılında bu oran yüzde 15’i aştı.

2022 yılında katledilen 57 gazeteciden 11’inin Meksika’da, 6’sının Haiti’de, 3’ünün de Brezilya’da hayatını kaybettiği ve 24 Şubat’ta başlayan Ukrayna’daki savaşı haberleştirirken sekiz gazetecinin de hayatını kaybettiğine yer verildi.

Türkiye’ye dair kısa bir yer verilen raporda, Haziran ayından bu yana üç kadın gazeteci ve bir kadın medya çalışanının tutuklu bulunduğu belirtilerek, tutuklu gazetecilerden Jin News Yazı İşleri Sorumlusu Safiye Alağaş’ın 2019 yılında tutuklanıp hakkında “terör örgütü propagandası” suçundan dava açıldığı, ancak ardından tahliye edildiğine dikkat çekildi. Öte yandan Haziran 2022’de Kürt gazetecilere yönelik tutuklamaların Kürt medyasına yönelik yeni bir baskı dalgasına işaret ettiği kaydedildi.

HABER MERKEZİ

 

#RSF #basın #özgürlüğü #raporu #Kürt #gazeteciler #baskı #altında

EN SON EKLENENLER