Encü’ye saldırı Amed’de protesto edildi: Sizden korkan sizler gibi olsun

İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encu’ye polisin uyguladığı şiddet Amed’de protesto edildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl Örgütü, İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encu’ye polisin uyguladığı şiddete ilişkin Dağkapı Meydanı’nda açıklama yaptı.

Kürtçe ve Türkçe yazılı “İrademize sahip çıkıyoruz hesap soruyoruz” pankartının açıldığı açıklamaya, HDP Amed Milletvekili Dersim Dağ, İmam Taşçıer, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) Kürdistan Kominist Partisi (KKP) ve çok sayıda il ve ilçe yöneticisi katıldı.

Açıklamada konuşan HDP Amed İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, Encu’ye yapılan saldırıya tepki göstererek, atılan tokat ve dile getirilen hakaretlerin Kürt halkına, HDP’ye ve demokratik siyasete yapılan bir saldırı olduğunu dile getirdi. Ceylan sonrasından şöyle devam etti: “Bu zihniyetin sahibi yedi yıldır Kürt halkına saldıran zihniyettir. Bu zihniyet HDP ve Kürt halkına düşmanlık yapan bir zihniyet. Demokratik siyasete düşmanlık yapan bir zihniyettir. Bu saldırıları 7 yıldır sonuç almadı ve gerçekleştirdikleri saldırıları onların sonunu getirdi. ‘HDP’yi, demokratik siyaseti, demokratik sivil toplum örgütlerini yok edeceğiz’ dediler. Fakat bugün yok olmaya yakın olan tek siyaset ve zihniyet AKP-MHP iktidarıdır. Ne yaparlarsa yapsınlar güçleri demokratik siyaseti yok etmeye yetmeyecek. Kürt halkını ve demokratik toplumları yok etmeye güçleri yetmeyecek. AKP-MHP iktidarı adalet önünde hesap verecekler. Onlar adalet önünde hesap verene kadar biz de mücadelemizi devam ettireceğiz.”

Sonrasında konuşan HDP Amed İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy, İstanbul’da ve bu sabah Amed’de yaşanan olayların faşizmin Kürt düşmanlığını gösterdiğine işaret etti. Tutuklu yakınlarının bir yıldır hasta tutuklular ve tecride dikkat çekmek amacıyla nöbette olduklarını hatırlatan Atasoy, “Dün bu eylemlerini bitireceklerdi. Bu eylemle dayanışmak için orada bulunan 70 yaşın üzerindeki anneye, Ferhat Encu ve gençlerimize dönük saldırılar aslında bugüne kadar alışık olduğumuz saldırılardı. Amed’de de PAK, PSK ve Azadi partilerine dönük saldırılar aslında nerede olursanız olun hangi anlayışta olursanız olun Kürt diline, kültürüne ve mücadelesine sahip çıkmak için yaptığınız her eylemin nasıl tahammülsüzlük ve hukuksuzlukla sonuçlandığını bizlere bir kere daha gösterdi. Bu nedenle her iki saldırıyı da kınıyoruz” dedi.

‘Aciziyetin göstergesi’

Encü’ye atılan tokadın sıradan bir tokat olmadığını vurgulayan Atasoy, “Bu tokadın tüm Kürtlere atıldığını çok iyi biliyoruz. Bu tokadı atanların kimlerden güç alarak bu tokadı attıklarını çok iyi biliyoruz. Ama şunu da çok iyi biliyoruz; bu tokat öyle mertlikten, güçlükten, kuvvetten atılmış bir tokat değildir. Bu tokat aciziyetin, demokrasiye olan tahammülsüzlüğün, güçsüzlüğün ve bugün seçim arifesine girmiş Türkiye’de iktidarın yegane gücün Kürt siyaseti olduğunun tahammülsüzlüğü ve korkaklığıyla atılmış bir tokattır. Korkaklığın ve Kürt düşmanlığının göstergesi olarak atılmıştır. Bu tokat aynı zamanda Roboski’nin yıldönümüne girdiğimiz zamanda atılmış ve aslında hiçbir şeyin değişmediğini göstermiştir. ‘En iyi Kürt ölü Kürttür’ anlayışının ne kadar tehlikeli boyutlara ulaştığını bir kere daha göstermiştir” diye belirtti.

‘Sizden korkan sizler gibi olsun’

Encu şahsında, hiçbir Kürt siyasetçiye ve HDP’liye dönük saldırıları kabul etmediklerini ifade eden Atasoy sözlerini şöyle tamamladı: “Mücadelemizi asla sizlerin pervasızlığınızda teslim etmeyeceğiz. Çok iyi dinleyin, sizden korkan sizler gibi olsun. Bugün her Kürt birer Ferhat Encu’dür. Bugün her Kürt, adliye önünde çocuklarının babalarının, annelerinin cenazelerini almamak için direnen Adalet Nöbetindeki annedir. Bugün her Kürt kaçakçı diye vurduğunuz Roboskili gençtir. Bugün her Kürt, zindanlarda rehin aldığınız Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak ve daha niceleridir. Ne yaparsanız yapın, hangi ablukayı kurarsanız kurun bizler bu ablukayı halkların dayanışması ve örgütlülüğümüzle, barışa olan inancımızla inşa edeceğiz. Bundan sonra dünden daha kararlı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz.

En büyük tokadı sandıkta alacaklar

Demokratik siyaseti asla sizin kirli siyasetinize teslim etmeyeceğiz. Demokrasiyi inşa etmek için aynı kararlıkla devam edeceğiz. Bu polisin hala görevde olması onu kolluyan, koruyan büyük anlayış en büyük tokadı sandıkta alacaktır. Birkaç ömürleri kaldı bunu bilmenin yarattığı korkuyla saldırıyorlar. İstanbul, Amed, Van her yerde bu saldırıların pervasız boyuta ulaşması bu korkunun sonucudur. Korkacaksanız demokrasiden, Kürtlerin örgütlü mücadelesinden, Kürt siyasetinin yeni yaşam kurmasından korkacaksanız, korkmaya devam edin. Çünkü biz her yerdeyiz. Halkımızın olduğu her yerde örgütlülüğü büyütmek için daha çok inat ve cesaretle yolumuza devam edeceğiz.”

AMED

#Encüye #saldırı #Amedde #protesto #edildi #Sizden #korkan #sizler #gibi #olsun

EN SON EKLENENLER