EŞİK: Anayasa teklifi eşitlik ilkesine aykırı

EŞİK, muhalefet partilerine değişikliğe karşı “hayır” deme çağrısında bulunarak, ‘Eşitlik ilkesini ihlal etmektedir, anayasa eliyle ayrımcılıkları kurumsallaştırmaktadır’ dedi

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), AKP’nin başörtüsüne dair anayasa değişikliği teklifine karşı başlattıkları imza kampanyasına ilişkin Ankara Mülkiyeler Birliği’nde basın toplantısı düzenledi.

“Müzakere dahi etmeyin, anayasa değişikliğine hayır” pankartının açıldığı toplantıya, imzacı olan kurumlar Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), İnsan Hakları Derneği (İHD), İnsan Hakları Gündemi Derneği (İHGD), Ekoloji Birliği, (ÇYDD), Alevi Federasyonları, LGBTİ’ler ve birçok kişi katıldı.

Kurum temsilcileri adına basın metnini okuyan EŞİK üyesi Sevilay Çelenk, AKP’nin getirdiği başörtüsü düzenlenmesi görüşme toplantılarına ve meclis müzakere oylamamalarına hiçbir muhalefet partisinin katılmamasına değinerek, “hayır” oyu verilmesi çağrısı yaptı.

Anayasa değişikliği teklifi ile bir kez daha kadınların “başörtülü” ve “başörtüsüz” diye ayrılmak istendiğini dile getiren Çelenk, kadınların kılık kıyafet haklarını Anayasa’nın konusu yapılarak, bütün özgürlük iddialarının aksatıldığına vurgu yaptı.

Anayasa teklifinin ocak ayında Anayasa Komisyonu’na, şubat ayında ise Meclis Genel Kurulu’na getirileceğini belirten Çelenk, “Teklifte Anayasa 24. maddeye ilgili değişiklik önerisi mevcut anayasanın 10. maddesinde yer alan ‘Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir’ ilkesine açıkça aykırıdır. Eşitlik ilkesini ihlal etmektedir, anayasa eliyle ayrımcılıkları kurumsallaştırmaktadır. Çünkü bir dini inancın belli bir yorumuna dayalı kıyafetlere mutlak bir dokunulmazlık getirirken, diğer kıyafetlere ilişkin devletin keyfi de olsa her türlü kısıtlamayı yapabilmesinin önünü açmaktadır” diye belirtti.

İSTANBUL

#EŞİK #Anayasa #teklifi #eşitlik #ilkesine #aykırı

EN SON EKLENENLER