Depremin ardından Türkiye, Rojava’ya 20 kez saldırdı

Depreme rağmen Rojava’ya yönelik saldırılarını sürdüren Türkiye, deprem yardımlarının geçişine engel çıkartmanın yanı sıra 2 hava, 18 kara saldırısı yaptı

Mereş ve Hatay merkezli meydana gelen depremlerde Türkiye’de 11 il ile Suriye ve Rojava kentlerinde büyük yıkım yaşandı. Büyük bir felaketin yaşandığı depremle birlikte Demokratik Suriye Güçleri (DSG) de askeri faaliyetlerini askıya aldığını duyurdu. Yaşanan yıkıma rağmen Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları devam etti.

Türkiye deprem sonrası yaralarını sarmaya çalışan Rojava’ya yönelik 2 hava 18 kara saldırısı düzenledi. Saldırılarda 2 kişi yaşamını yitirdi.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Basın İrtibat Merkezi Sorumlusu Ferhad Şamî, depremzedelere göndermek istedikleri insani yardım malzemelerinin engellenmesi ve Türkiye’nin depremde bile ülkelerine yönelik saldırıları Hawar Haber Ajansı (ANHA)’ya değerlendirdi.

Şamî, Şam hükümeti bölgeleri ile Türkiye’nin işgali altındaki bölgelere özel ekipler göndermeye çalıştıklarını ancak Türk devleti ve Şam hükümetinin yardımlara izin vermediğini, bunun da uluslararası ve toplumsal yasalara göre suç olduğunu söyledi.

Kayank: MA

 

#Depremin #ardından #Türkiye #Rojavaya #kez #saldırdı

EN SON EKLENENLER