61 yaşında işkenceye uğrayan Samur: Çukura koyup ölümle tehdit ettiler

Riha’nın Pîrsûs ilçesinde 2 Mart’ta gözaltına alınan ve işkenceye uğrayan üç yurttaştan 61 yaşındaki Mehmet Samur, polislerin kendisini çukura koyup, başına silah dayadığını aktardı

Riha’nın (Urfa) Pirsus (Suruç) ilçesinin Mishecerk (Gönen) Mahallesi’ne bağlı Karacurun mezrasında, 24 Şubat’ta PKK’li olduğu iddia edilen Sıtkı Kurtoğlu (Xebat Xelat) ile askerler arasında yaşanan çatışmanın ardından 2 Mart’ta gözaltına alınan 50 yaşındaki Reşit Yıldız, 61 yaşındaki Mehmet Semsur ve eşi 60 yaşındaki Adle Samur’a işkence yapıldığını önce ki gün Riha Barosu İnsan akları Merkezi (İHM) tarafından duyurulmuştu.

Yurttaşlar yaşadıkları işkenceyi onları ziyaret eden İHM Başkan Yardımcısı Avukat Ahmet Taş’a aktardı.

Darp edip ölümle tehdit ettiler

2 Mart Perşembe sabahı gözaltına alınarak Urfa İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’de işkence ve kötü muameleye maruz kalan yurttaşlarla görüşen ve Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Ömer Akın’a bilgi veren Taş, “TEM Şube’ye gidip yurttaşlarla görüşme gerçekleştirdik. İlk olarak Reşat Yıldız ile görüştük. Yıldız, sözlü hakarete uğradığını söyledi. Ardından Adle Samur ve Mehmet Samur ile görüştük. İkisinin de vücutlarında işkence ve kötü muamelenin olduğuna dair bulgular vardı. Adle Samur’un kolunda morluklar vardı. Samur, evinin kapısının açılmasıyla birlikte falakaya yatırıldığını, darp edildiğini ve kendisine hakaret edildiğini söyledi. Aynı şekilde Mehmet Samur da gözaltına alındığı andan itibaren 3-4 saat boyunca sürekli fiziksel işkence ve kötü muameleye uğradığını aktardı. Yumrukla darp edilerek, başına silah dayandığını ifade etti. Samur, polis tarafından evinin bahçesinde bulunan bir incir ağacının yanına götürüldüğünü ve orda bulanan bir çukura konularak, başına silah dayandığını, ‘Seni öldüreceğiz. Bütün malzemelerin yerini söyle’ diyerek, tehdit edildiğini aktardı” ifadelerini kullandı.

Cezasızlık cesaret veriyor

Urfa TEM’in sık sık işkenceyle anıldığını söyleyen Taş, “Urfa’da daha önce bilindiği gibi Yaylak vakası gerçekleşmişti. Bunun öncesi de var. Özellikle 2015’ten 2020’ye kadar Urfa’da işkence vakaları yaşandığı görülmektedir. Herhangi bir denetim mekanizması olmadığı ve cezasızlık politikası uygulandığı için bundan güç alan emniyet güçleri işkence ve kötü muameleye devam ediyor” dedi.

Doktorlar bakmadan rapor hazırladı

3 yurttaşın gözaltına alındıktan sonra kontrol için görüldükleri Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bilgi işlem biriminde bekletildiklerini ve doktorun yurttaşlara bakmadan rapor hazırladığını ifade eden Taş, doktorlar hakkında da şikayette bulunacaklarını söyledi. İşkence ve kötü muameleye ilişkin bir rapor hazırladıklarını ve bunu da kamuoyuyla paylaşacaklarını aktaran Taşa, davanın takipçisi olacaklarını vurguladı.

RIHA

#yaşında #işkenceye #uğrayan #Samur #Çukura #koyup #ölümle #tehdit #ettiler

EN SON EKLENENLER