Enkazdan kendileri çıktı, çadırı gönüllüler getirdi, su sorunu devam ediyor

Depremde yakınlarını kaybeden depremzede Fehmi Ün bir çadırda 9 kişi kaldıklarını ve hala su sorunu yaşadıklarını söyledi

Depremde yıkılan Semsûr’da (Adıyıman) her sokaktaki enkazlarda trajik bir insan hikâyesi var. Depremde ağabeyini, yengesini ve 2 yeğenini kaybeden Fehmi Ün, yaşadıklarını anlattı.

Çaresizlik sözlerine yansıdı

MA’dan Zerrin Sargut’a konuşan Ün, ağabeyinin Semsûr merkezde yaşadıkları evlerinin yerle bir olduğunu söyledi. Ün, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Deprem olduğu sırada ne yapacağımızı bilmiyorduk. Evden hızlıca çıktık. Deprem olduktan hemen sonra abimler aklıma geldi, binaları çok eskiydi. 5 katlı binanın 1’nci katında oturuyorlardı. Binalarının önüne geldiğimizde, evleri yerle bir olmuştu. İlk saniyelerden beri onlara hiçbir şekilde ulaşamadık. Abim, eşi ve 4 çocuğu enkazın altındaydı. 4 gün boyunca uğraştık ama bizim gücümüz yeter mi o koca kolonları almaya?”

AFAD 3 gün sonra geldi

AFAD’ın enkaz alanına gelmediğini vurgulayan Ün, “AFAD enkazları kaldırmak için geldiğinde 3 gün geçmişti. Kendileri geç geliyor diye, kepçe istedik fakat kepçe de vermiyorlardı. Bilek gücümüzle çalışıyorduk, fakat onları kurtaramadık. Depremin 5’inci günü, enkaz altından çıkarabildik. Ölenlerin hepsi bizim yakınımızdır. Sadece abim ya da ailesine değil, bütün insanlara günlerce ağladık. Çok büyük bir acı” diye anlattı.

Çadırı gönüllülerden bulduk

4 bine yakın çadırın Semsûr’a geldiğini söyleyen Ün, günlerce çadır istediklerini, fakat 15 gün sonra kızının çalıştığı yerde gönüllüler tarafından çadır verildiğini belirtti. Ün, “AFAD’ın ismi çadırların üzerinde var ama bir şey yaptıkları yok. Şu anda bize verilen çadır da kızımın iş yerinden gönüllüler tarafından verildi. AFAD bize çadır vermedi. Çadırı kurduk, fakat içerisinde hiçbir şey yok. Herhangi bir gıda almadık. 2 günlük yiyecekle kim dayanabilir? Yardım geliyor, ‘2 gün sonra dağıtacağız’ diyorlar. Yaşadıklarımızın yarını mı var? Mesele çadır kurup gitmekte değil” dedi.

Su sorunu devam ediyor

Deprem bölgelerinde yaşanan sorunlara dair devletin çözüm bulması gerektiğinin altını çizen Ün, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz enkazın altındayız, korkan yine bizleriz. Devlet çadırlarda yaşadığımız sorunlara dair çözüm olmalı. Eşim de rahatsız, aynı çadırda 9 kişi kalıyoruz. Devlet bir an önce yardım yapmalı. Su sorunu devam ediyor. Güneş enerjileri yok, duş alamıyoruz. Bu süreç böyle giderse, insanların sorunları çözülemez. Anne babaları artık yok. Bize bir an önce yardım etmeliler.”

SEMSÛR

#Enkazdan #kendileri #çıktı #çadırı #gönüllüler #getirdi #sorunu #devam #ediyor

EN SON EKLENENLER