Su yok duş yok: Salgın hastalıklar yayıldı

Semsûr’da yaşanan sağlık sorunlarına dair bilgi veren Rıha Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Doktor Kemal Yüksekkaya, duş ve tuvaletlerin olmamasının salgın hastalıkları arttırdığını ifade ederek, çadır kentlerde sağlık çadırlarının kurulması gerektiğini vurguladı

Deprem kentlerinde su ve hijyen ürünlerinin yeterince olmayışı ile sağlık sorunları her geçen gün artıyor. Sağlık sorunlarının arttığı kentlerden biri de Semsûr (Adıyaman). Kentte yaşanan sağlık sorunlarına dair bilgi veren Rıha (Urfa) Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Doktor Kemal Yüksekkaya, depremzedelerin bir an önce konteynır kentlere yerleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Hamile kadınların sağlıklı beslenmeleri gerek

Depremin ilk gününden bu yana sahada olduklarını ve gönüllü sağlık hizmeti verdiklerini aktaran Yüksekkaya, ciddi sağlık sorunlarına tanıklık ettiklerini belirtti. Barınma, beslenme ve su sorununun devam ettiğini dile getiren Yüksekkaya, “Duş, tuvalet, temel hijyeni karşılayabileceğimiz su problemimiz var. Bazı noktalarda ortak kullanım alanları oluşturulmuş olabilir. Özellikle kadınlar için özel tuvalet ve banyonun yapılması da önemli. Bunun yanında gebe olan birçok kadın yaşanan depremlerden kaynaklı, erken doğum yaptı. Çadır kentlerde konteynır da kalan birçok gebe var. Bunların sağlıklı beslenmesi gerekiyor, kalorisi yüksek besinler ve vitamin ilaçlarının alınması gerekiyor” dedi.

Salgın hastalıklar arttı

Su sorunun yaşandığı yerlerde uyuz ve bit salgınlarıyla karşı karşıya kalınacağı uyarısında bulunan Yüksekkaya, “Yeterli suya ve temizliğe erişilmediği zamanlarda, ciddi bit ve uyuz vakalarıyla karşılaşacağız. Temiz suya erişilmediği zaman, ishal başta olmak üzere başka türlü hastalıklar başlayacak. Deprem bölgelerinde aşılama hizmetlerinde de ciddi sorunlar var. Aşılar, 35-40 gündür aksamış durumda. Özellikle çocuklarda kızamık, suçiçeği, kızamıkçık gibi salgın hastalıklara karşı önlem almakta fayda var” diye belirtti.

Sağlık revirleri kurulmalı

Kişisel banyo, hijyen ve suya erişimin sağlanabilmesi adına depremzedelerin çadır kentlerden, konteynır kentlere taşınması gerektiğinin önemine değinen Yüksekkaya, “Elektrik, su ve temel ihtiyaçlar giderilmeli. Konteynır kentlerde sağlık çadırları, sağlık revirleri kurulmalı. Gerekirse bölgesel sahra hastaneleri kurulmalı ki, yurttaşlar sağlığa erişim sağlayabilsin. Depremzedelere psikososyol destek sağlanmalı” dedi.

Haber: Zerrin Sargut – Ömer Akın / MA

 

#yok #duş #yok #Salgın #hastalıklar #yayıldı

EN SON EKLENENLER