24 kurumdan çağrı: İstanbul Sözleşmesi’ne dönüşü sağlayın

Türkiye’de faaliyette bulunan 24 kurum, siyasi partilere, 6284’ü koruma ve İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden imzalanmasını sağlama çağrısı yaptı

Türkiye’de çalışmalarda bulunan ulusal ve uluslararası 24 kurum ortak açıklama yayımlayarak tüm siyasi partilere, “Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’ne dönmesini sağlayın ve 6284 sayılı kanundan vazgeçmeyin!” çağrısında bulundu.

‘Eşitliği güçlendirin’ başlığı taşıyan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Sözleşmeden çıkılmasından iki yıl sonra İstanbul Sözleşmesi’nden hala vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Tüm siyasi partileri sözleşmeye geri dönülmesini sağlamaya çağırıyoruz.

20 Mart 2021 tarihinde gece yarısı Resmî Gazete’de yayınlanan karar ile apar topar İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının üzerinden 2 yıl geçmeden 6284 sayılı kanunun kaldırılması, Yeniden Refah ve Hüda-Par ile AK Parti arasındaki seçim ittifakı pazarlıklılarına konu edildi.

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararında olduğu gibi, 6284 sayılı kanunun tartışılmaya açılması kadınların ve LGBTİ+’ların başta yaşam hakkı olmak üzere temel insan haklarını riske atar, toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığı derinleştir.

Milyonlarca kadını, kız çocuğu ve LGBTİ+’ları çok daha büyük bir risk altına sokan, toplumsal cinsiyet temelli şiddetle mücadelenin hukuki temellerini zayıflatan, şiddet faillerine ceza almaksızın şiddet uygulayabileceklerine yönelik korkunç bir mesaj ileten İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması kararından daha da geç olmadan derhal geri dönülmelidir.

Aileyi koruma kisvesi altında toplumsal cinsiyet temelli şiddetin cezasız kalması taleplerine karşı durulmalı ve derhal toplumsal cinsiyet eşitliğini güçlendirmeye yönelik adımlar atılmalıdır!

Tüm siyasi partileri kadın hakları mücadelesinin yanında durarak hem 6284’ü korumaya hem de İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden imzalanmasını desteklemeye davet ediyoruz.

İstanbul Sözleşmesi neden önemli?

Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi (İstanbul Sözleşmesi), doğrudan kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin engellenmesini amaçlayan ilk uluslararası sözleşmedir.

2012 yılında Türkiye İstanbul Sözleşmesi’ni imzalayan ilk ülkeydi. Türkiye’nin sözleşmeyi onaylaması, Mart 2012’de Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un (6284 sayılı kanun) hazırlanması ve onaylanması gibi birçok yasal değişikliğe kapı açmıştı.

2020 yılında, birtakım üst düzey devlet yetkilileri ve siyasetçilerin LGBTİ+’ları giderek sertleşen bir şekilde hedef aldığı bir ortamda, İstanbul Sözleşmesi de LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı kampanyaların bir parçası olarak tartışmaya açıldı. 20 Mart 2021 tarihinde Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeye dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmî Gazete’de yayınlandı.

6284 sayılı kanun nedir?

6284 sayılı kanun, İstanbul Sözleşmesi sonrasında yapılan yasal değişikliklerdendir. 6284, şiddete ve ev içi şiddete maruz kalan veya maruz kalma tehlikesindeki kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağdurlarının korunması ve şiddeti önlemek için alınacak tedbirleri düzenler. Ayrıca 6284 sayılı kanun, evli olmayan bireyleri de koruması, şiddet uygulayan kişinin ve şiddetin kendisinin tanımının genişletilmesi ve önleyici ve koruyucu tedbirleri içermesi gibi birçok iyileştirmeyi içerir. 6284 sayılı kanun temelini İstanbul Sözleşmesi’nden alır ve gerekçesinde İstanbul Sözleşmesi’ne atıf içerir.”

Metinde imzası bulunan kurumlar şöyle:

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği

Civil Rights Defenders

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği

Hakikat Adalet Hafıza Merkezi

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi

İnsan Hakları Gündemi Derneği

Kadının İnsan Hakları- Yeni Çözümler Derneği

KAOS GL

Lambda İstanbul LGBTİ+ Dayanışma Derneği

LİSTAG

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA)

Özgürlük için Hukukçular Derneği

Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği

Research Institute on Turkey

Romani Godi- Roman Hafıza Çalışmaları Derneği

Rosa Kadın derneği

Sivil Alan Araştırmaları

Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD)

Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV)

Türkiye İnsan Hakları Davalarına Destek Projesi (Turkey Human Rights Litigation Support Project)

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV)

Uluslararası Af Örgütü Türkiye

ÜniKuir Derneği

Yaşam Bellek Özgürlük Derneği

HABER MERKEZİ

#kurumdan #çağrı #İstanbul #Sözleşmesine #dönüşü #sağlayın

EN SON EKLENENLER