Hasta tutuklu Kırtay 30 yılın ardından tahliye edildi

İHD’nin ağır hasta tutuklu listesinde yer alan Abdulhalim Kırtay 30 yılın ardından tahliye edildi. Kırtay’ın kızı Herdem Merwanî ‘Babam hasta konuşacak durumda da değil. Bir yandan mutluyum bir yandan da üzüntülüyüm’ dedi

1993’te Amed’in Farqîn (Silvan) ilçesinde gözaltına alınan ve ardından çıkarıldığı Devle Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) yargılandı, hakkında “Devletin birliği ve bütünlüğü bozmak” iddiasıyla 36 (Ağırlaştırılmış müebbet) hapis cezası verildi. Cezasının dörtte üçü olan 30 yılını bitiren Kırtay, bulunduğu Balıkesir Burhaniye T Tipi’nden tahliye edildi. Cezaevi önünde Kırtay’ı Yalova’da yaşayan akrabaları karşıladı. Kırtay’ın, cezevinden çıkarken sağlık sorunlarının ileri derece ağırlaştığı için ayakta dahi durumayacak noktada olduğu gözlemlendi.

Kırtay, cezaevi süresi boyunca 3 defa fıtık ameliyatının yanı sıra ileri derecede prostat, diyabet, yüksek tansiyon, ve hemoroit hastalıklarıyla mücadele etti. Kırtay cezaevinde kaldığı süre boyunca Rize, Sêrt, Wan, Amed, Êlîh, Kırklareli, Yozgat, Dîlok, İzmir ve birçok ildeki cezaevinde kaldı.

Tahliyesi için çağrılar yapıladı

Ağır hasta tutuklu Kırtay en son Kasım 2022’ de İzmir Menemen Devlet Hastanesi’nde tedavi görmüş, durumunun ağır olduğu bildirilmesine ve refakatçi istenmiş olmasına ragmen Kırtay tedavi gördüğü 4 gün boyunca elleri kelepçeli olarak yatırılmış, kötü muameleye maruz bırakılmıştı.

‘Konuşacak durumda da değil’

Kırtay’ın kızı Herdem Merwanî, babasının tahliye olacağını cezaevinde bulunan tutuklu arkadaşının telefonda ailesini aramasıyla öğrendiklerini söyleyerek, “İstanbul ve Yalova’da yaşayan akrabalarımız babamı karşılamaya gitti. 30 yılın ardından babamın tahliye olma haberi bizim için sanki bir rüya gibidir. 30 yıl az bir süre değil. İnanın bu bir insan ömrü kadardır. Babam tutuklandığında biz küçücük çocuktuk. Mutluluğumuzu yaşayamıyoruz çünkü babam bizden uzak ona sarılamıyoruz sadece kısa bir telefon görüşmesi yapabildik. Çünkü babam hasta konuşacak durumda da değil. Bir yandan mutluyum bir yandan da üzüntülüyüm. Hasta tutuklular ailelerine yakın bir cezaevinde olması gerekir” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

#Hasta #tutuklu #Kırtay #yılın #ardından #tahliye #edildi

EN SON EKLENENLER