BM raporu: Türkiye ve bağlı gruplar savaş suçu işliyor

BM Suriye Özel Soruşturma Komitesi, yayınladığı raporunda Türkiye ve ona bağlı grupların bölgede insanlık suçu işlediğini belirtti

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Soruşturma Komitesi, Türkiye ve bağlı olduğu grupların saldırısı altındaki Kuzey ve Doğu Suriye’de yaşanan ihlallere ilişkin 44 sayfalık rapor yayınladı.

Komite, “Suriye Ulusal Ordusu” üyelerinin tutuklama, gözaltına alma, zorla kaybettirme, işkence, tecavüz, kötü yaklaşım, rehin alma ve yağmayı sürdürdüğünü belirtti. Komite, bu suçların insanlık suçları kapsamına girdiğini kaydetti. Komite raporunda, evlerine dönmek isteyen Efrîn’in asıl sakinlerine yönelik tehditlere, yurttaşların tekrar kaçırılmasına ve serbest bırakılmaları karşılığında fidye alınmasına dikkat çekerek, “Sivil Polislerin” Efrîn’de Kürt bir avukatı işkence ederek katlettiğini de hatırlattı.

Savaş suçları işleniyor

Heyet Tehrîr El Şam ve “Suriye Ulusal Ordusu’nun” tecavüz ve cinsel saldırılarda bulunduğunu açıklayan komite, bunu savaş suçu olarak nitelendirdi. Cinsel saldırı suçlarına ilişkin örnekler paylaşan Komite, “Suriye Ulusal Ordusu” çetelerinin Serêkaniyê’de Iraklı bir çocuğa tecavüz ettiğini ve Bab şehrinde ise hamile bir kadını ve gazeteci eşini katlettiğini söyledi.

Kadınlar katlediliyor

Raporda, Heyet Tehrîr El Şam çetelerinin sivillere işkence yapmaya devam ettiği ve rehin alınanların yeterli yiyecek ve ilaç alamadıkları belirtildi. Raporda, Heyet Tahrir El Şam üyelerinin sivillere işkence yapmaya devam ettiği ve mahkumların yeterli yiyecek ve ilaç alamadıkları belirtildi. Rapora göre, Heyet Tehrîr El Şam üyeleri, kadınların da içinde yer aldığı tutukluları katletmeyi sürdürüyor, yerel örgütlerin ve basının çalışmasını engelliyor.

HABER MERKEZİ

#raporu #Türkiye #bağlı #gruplar #savaş #suçu #işliyor

EN SON EKLENENLER