İzmir’de avukatlar emniyette darp edildi

İzmir’de avukatlar, Newroz’da gözaltına alınan müvekkilleri için gittikleri emniyette darp edildiklerini açıkladı

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir şubeleri, 19 Mart’ta kentte gerçekleşen Newroz’da gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan 3 müvekkilinin işlemleri için gittikleri İl Emniyet Müdürlüğü’nde darp edildiklerini açıkladı. Avukatlar, ÇHD Şube binasında konuya dair basın toplantısı düzenledi.

Emniyette darp

Toplantıda konuşan ÇHD İzmir Şube Yöneticisi Tuğçe Nazlı Akın, emniyete giden avukatların “protokol karşılama” gerekçesiyle emniyete alınmadığını söyledi. Akın, “Bunun üzerine görevlerinin engellenemeyeceğini ve ifade işlemlerine katılmaları gerektiğini açıklayan avukat arkadaşlarımıza bu kez de X-Ray ile üst araması dayatılmaya çalışılmıştır. Avukat arkadaşlarımız bunu dayatamayacaklarını açıklamaya çalışırken kapıdaki görevli kolluk tarafından darp edilerek kapı dışına sürüklenerek atılmışlardır. Avukat arkadaşlarımızdan birisinin bu yapılanın işkence olduğunu söylemesi üzerine saldıran kolluk görevlisi, ‘Ben işkencenin ne olduğunu iyi bilirim’ demek suretiyle arkadaşlarımıza yönelik tehditler savurmuştur” dedi.

Takipçisiyiz

Yaşananları kabul etmediklerini vurgulayan Akın, şunları söyledi: “Yasayı çiğneyerek keyfi uygulamalar yaratan bu zihniyeti, işkence ve tehdidi kendisine görev biçenlerle mücadele etmeyi çok iyi biliyoruz. Ne müvekkillerimizin savunma haklarının engellenmesine ne de görevini yapmaya çalışan meslektaşlarımızın darp ve tehdit edilmelerine müsaade etmeyeceğimizi, yaşanan bu olayın takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna bildiriyoruz.”

İZMİR

#İzmirde #avukatlar #emniyette #darp #edildi

EN SON EKLENENLER