Hizbullahçıların kaçırdığı Kürsep ile Tekçi’nin akıbeti soruldu

İHD Amed ve Elîh şubeleri bu haftaki eylemlerinde gözaltında kaybettirilen Zeynel Kürsep ve Nezir Tekçi’nin akıbeti soruldu. Eylemde Kürsep hikayesi anlatılarak, Hizbullahçılar tarafından kaçırıldığı 1994’ten beri haber alınamadığı belirtildi

Her hafta İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından yapılan “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eylemleri bu hafta da devam etti. Amed’de yapılan 737’nci hafta eyleminde 1994’te Hizbullah tarafından kaçırılarak bir daha kendisinden haber alınamayan Zeynel Kürsep’in ve Elîh’te yapılan 574’üncü eyleminde ise Nezir Tekçi’nin akıbeti soruldu.

İşkence kınandı

Amed’te 737’nci haftanın eylemi Rezan (Bağlar) ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi. Eylemde 1994’te Kürsep’in akıbeti sorulurken,. Açıklamayı yapan İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Yakup Gülen, Newroz günü ulusal kıyafetler giydikleri için alana alınmayan insanlara yönelik uygulamalar ve Lice’de 14 yaşında bir çocuğa yapılan işkenceyi kınayarak, “İnkar edilen Kürtlerin diliyle, kıyafetiyle, kültürüyle, yaşam biçimiyle özgür yaşaması gerektiğini istediği şekilde evrensel doğrularına uygun bir şekilde diğer milletlerin diğer halkların sahip olduğu avantajlarla haklarla yaşaması gerektiğini savunuyoruz. Bu işkenceleri kabul etmiyoruz” dedi.

Bir yıl işkence merkezinde kaldı

İHD yöneticisi Derya Yıldırım da 24 Mart 1994 günü Batman Devlet Hastanesi çıkışında silahlı iki kişi tarafından zorla bir araca bindirilerek kaçırılan Kürsep’in hikayesini okudu. Yıldırım, “Daha sonrada Hizbullah örgütü tarafından kaçırıldığı öğrenilen Zeynel, Atatürk Parkı’nın yanında bulunan ve Sami Karadeniz’e ait olduğu öğrenilen bir dairede 6 gün tutuldu. Ardında bir sığınağa götürüldü. Zeynel bu sığınağa götürüldüğünde Fahrettin Tan isimli yurttaş da, 3 aydır burada tutuluyordu. Zeynel gelişinden sonra bir yıla yakın süre bu sığınakta birlikte kaldılar. Uzun süre burada tutulduktan sonra Batman’a bağlı Zorava köyüne, Aziz Önlük’e ait olduğu belirtilen evin altındaki sığınağa götürüldü. Fahrettin Tan, buraya getirildikten bir ay sonra, fidye karşılığında serbest bırakıldı. Fahrettin Tan serbest bırakıldığında sığınakta, Zeynel Kürsep, Mahmut Demirer, İsmail Ağaya ve Resul Saçan bulunuyordu. Bu sığınak devlet güçlerince 1998 yılında Hizbullah’a yapılan operasyonda ortaya çıkarıldı. Ancak Zeynel Kürsep’ten, kaçırıldığı günden bu yana bir daha haber alınamadı” diye belirtti.

Tekçi’nin akıbeti soruldu

Êlih’te ise kayıp yakınları ve İHD Şubesi üyeleri, eylemlerinin 574’üncü haftasında Gülistan Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde toplandı. Eylemde, bu hafta 28 Nisan 1995 tarihinde Colemêrg’ın Gever ilçesine bağlı Yüksekölçek Mezrası’nda gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Nezir Tekçi’nin akıbeti soruldu. Açıklama İHD Şube Yöneticisi Ahmet Şiray tarafından okunurken, sonuç alınıncaya dek eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

Açıklama oturma eylemiyle son buldu.

AMED / ELÎH

#Hizbullahçıların #kaçırdığı #Kürsep #ile #Tekçinin #akıbeti #soruldu

EN SON EKLENENLER