Tesisatçı Akın’ı öldüren askerlerin tutuklanması talebi yine reddedildi

Nisêbîn’de tesisatçı Yusuf Akın’ı öldüren askerlerin yeniden başlayan yargılamasında askerlerin tutuklanması talebi yeniden reddedildi

Mêrdîn’in Nisêbîn ilçesi Deyrcem köyünde 20 Aralık 2011’deki askeri operasyonda tesisatçı Yusuf Akın’ın öldürülmesi ve Mehmet Eren’in yaralanmasına dair askerler hakkında verilen beraat kararının Anayasa Mahkemesi’nin “yaşam hakkının ihlal edildiği” gerekçesiyle bozulmasının ardından yeniden başlayan yargılamanın üçüncü duruşması görüldü. Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya jandarma özel harekat Kadir Engin O, Şenol T, Bahattin Y, Yusuf Ertuğrul K. ve Doğan G. yine katılmadı. Duruşma salonunda Akın ve Eren ailesinin müdafisi olarak İHD adına avukat Erdal Kuzu hazır bulundu.

Duruşmada söz alan avukat Erdal KuzuSanıklar hakkında AYM’nin verdiği kararın kasten öldürme suçuna işaret ettiğini kaydederek “Suçun alt ve üst sınırı değerlendirildiğinde sanıklar hakkında tutuklama tedbirine başvurulmalıdır” dedi.

Mahkeme askerlerin tutuklanması talebini reddederek, yeniden keşif yapılması için Jandarmaya yazı yazılmasına, 2 Haziran gününe de keşif yapılması kararı verdi. Mahkeme bir sonraki duruşmayı 13 Haziran tarihine erteledi.

HABER MERKEZİ

#Tesisatçı #Akını #öldüren #askerlerin #tutuklanması #talebi #yine #reddedildi

EN SON EKLENENLER