BM ve AB’ye çağrı:  Türkiye’nin saldırıları sonlandırılsın 

Newroz gecesi Cindirêsê’de 4 kişinin katledilmesine karşı açılama yapan 7 siyasi parti ve hareket, BM ve AB’ye saldırıların sonlandırılması için baskı yapma çağrısı yaptı 

Türkiye ve bağlı grupların Newroz’da Efrîn’in Cindirêsê ilçesinde aynı aileden 4 kişiyi katletmesine tepkiler sürerken, bir tepki de Suriye’deki 7 siyasi parti ve hareketten geldi.

Yapılan ortak açıklamada katliam kınanırken, “Cindirêsê’teki katliam, Türk devletine bağlı çetelerin işgal altındaki topraklarda gerçek dışı bahanelerle yürüttüğü ihlallerin bir başka kanıtıdır” denildi. Açıklamada ayırca Suriye halkına protesto gösterileri düzenleme çağrısı yapıldı.

AB ve BM’ye yapılan çağrıda şunlar sıralandı:

“ * Arap Birliği’ne sorumluluklarını yerine getirmeye, katliamı gelecek toplantılarının gündemine almaya çağırdı. Ayrıca kurum ve örgütlerin başta Kürt bölgeleri olmak üzere Suriye bölgelerinde demografik yapıyı değiştiren işgalci Türk devletine destek vermesine izin vermeyin.

* Güvenlik Konseyi, katliama ilişkin hızlı ve şeffaf bir soruşturma açmalı ve katliamda parmağı olan herkesi mahkemeye sevk etmeli.

* Birleşmiş Milletler (BM) sorumluluklarını yerine getirmeli ve Türk devletine Suriye’deki işgalini sonlandırması için baskı yapmalıdır.

* Efrîn halkının köylerine ve şehirlerine dönmesi için güvenli geri dönüş sağlanmalı, Efrîn, Serêkaniyê, Girê Spî ve işgal altındaki tüm bölgelerdeki demografik yapıyı değiştirme planları boşa çıkarılmalı.”

Açıklamada ayrıca, Suriye halkına ve tüm yurtsever güçlere, Newroz Bayramı’nı Suriye’nin ulusal bayramı olarak görmeleri çağrısı yapıldı.

Açıklamayı yapan parti ve hareketler şunlar: “Suriye Başlangıç Partisi, Demokratik Değişim Hareketi, Barışçıl Değişim Hareketi, Suriye Uzlaşma Hareketi, Suriye Ulusal Cephesi, Toplumsal Ulusal Partisi, Demokratik Birlik Partisi (PYD)”

HABER MERKEZİ 

#ABye #çağrı #Türkiyenin #saldırıları #sonlandırılsın

EN SON EKLENENLER