Kadınlar İsviçre hükümetine açtıkları davayı AİHM’e taşıdı

İsviçre’de iki binden fazla kadın, iklim değişikliği politikalarının yaşam ve sağlık haklarını ihlal ettiğini söyleyerek hükümete dava açtığı davayı AİHM’e taşıdı

Doğal güzellikleri ile bilinen İsviçre’de iki binden fazla kadın, iklim değişikliği politikalarının yaşam ve sağlık haklarını ihlal ettiğini söyleyerek hükümete dava açtı. 6 yıldır devam eden davada sonuç çıkmaması üzerine kadınlar, davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşımıştı. Dava, AİHM’de iklim değişikliğinin insan haklarına etkisiyle ilgili olarak görülen ilk dava olacak.

Sağlık raporları da sunuldu

Davacı kadınlar, iklim değişikliğinin insan hakları, sağlıkları ve hatta yaşamları için risk oluşturduğunu vurgulayarak, mahkemeye delil olarak sağlık kayıtlarını da sundu. Kadınlar, İsviçre Hükümeti’nin sera gazı salımlarını azaltması için daha fazla çaba harcamasını isterken İsviçre Hükümeti iklim değişikliğinin sağlığı etkileyebileceğini inkar etmezken, ancak bunun doğrudan ileri yaştaki kadınların sağlığına bağlanamayacağını ifade ediyor.

Emsal olabilir

Mahkemeden çıkacak kararın AİHM’e taraf olan 46 ülke için emsal olması beklenirken, düna genelinde sıcaklıklar insan faaliyetleri sonucu artıyor ve iklim değişikliği insan yaşamını her yönden tehdit ediyor.

Kaynaklar tehdit altında

Sorunun çözümü için adım atılmaması halinde insanlar ve doğanın, ısınma sonucu büyük bir yıkım yaşayacağı, kuraklıkların artacağı, deniz seviyelerinin yükseleceği ve canlı türlerinin nesillerinin tükeneceği belirtilirken, dünya genelinde şimdiden daha şiddetli görülen aşırı hava olayları, insanları ve geçim kaynaklarını tehdit edileceği belirtiliyor.

HABER MERKEZİ

#Kadınlar #İsviçre #hükümetine #açtıkları #davayı #AİHMe #taşıdı

EN SON EKLENENLER