Berk: Kürt olduğumu onu tayınca anladım

54 yıl önce ‘Doğu Gecesi’ etkinliğinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı görüp, dinleyen 82 yaşındaki Yusuf Berk, ‘Kürt olduğumu o gece anladım ve o günden beri mücadelenin içindeyim’ diyerek 4 Nisan için Amara’ya çağırdı

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD FED), PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın doğum günü olan 4 Nisan etkinlikleri kapsamında fidan dikme ve çeşitli etkinlikler düzenleneceğini, final olarak da gelenekselleşen Amara Yürüyüşü ‘nü yapacaklarını açıkladı.

Her yıl Amara Yürüyüşü’ne katılan ve 54 yıl önce misafir olarak gittiği İstanbul’da bir grup öğrenci tarafından düzenlenen “Doğu Gecesi” etkinliğinde PKK lideri Abdullah Öcalan ile tanışan 82 yaşındaki Yusuf Berk (Apê Ûsiv), ilerleyen yaşına rağmen bütün eylem ve etkinliklerde yer alıyor. MA’dan Mahmut Altıntaş’a konuşan Berk, bunun nedeni olarak da, “54 yıl önce Başkanı tanıdım, onu dinleyince Kürt olduğumu anladım. Ve o günden beri mücadelenin içindeyim” sözleriyle anlattı.

Coşku ile karşılandı

1969’da Riha’dan İstanbul’a Kürt siyasetçi Fevzi Şeyhanlıoğlu’nun evine misafir olarak gittiğini aktaran Berk, “Beyoğlu’nda bir grup üniversite öğrencisi ‘Doğu Gecesi’ etkinliği düzenliyordu. Ben de Şeyhanlıoğlu’nun misafiri olarak geceye katıldım. Feridun Yazar ve Apê Musa gibi isimler de etkinliğe katılmıştı. Ayşe Şan şarkılar söylüyordu. Ben Kürtçe konuşuyordum, Kürt olduğumun farkında bile değildim. Bir yabancı gibi etkinlikte duruyordum. Daha sonra Ankara’dan öğrenci kafilesi geldi, başkan Apo en öndeydi. Başkan içeri girdiğinde herkes büyük bir coşku ile ayağa kalkıp karşıladı” dedi.

Konuşması çok etkiledi’

Doğu Gece’sinde Öcalan’ın konuşmasından çok etkilendiğini sözlerine ekleyen Berk, şöyle devam etti: “Başkan o gece Kurdistan’dan bahsetti. Konuşması beni çok etkiledi. Başkan’ı tanıyınca Kürt olduğumu, haklarımın olduğunu ve Kurdistan’ın var olduğunu anladım. Kürt olduğumun farkına varmam Başkan’ı tanımamla başladı. Başkan’ı tanıdığım günden beri mücadelenin içindeyim.”

‘Kurdistan Özgür olacak’

Abdullah Öcalan’ın uluslararası komployla Türkiye’ye getirilmesine değinen Berk, İmralı’da devam eden tecrit uygulamalarına şu ifadeler ile tepki gösterdi: “Başkan’ın yakalandığını duyduğumda çok üzüldüm, çok ağladım, zoruma gitti. Kaç yıl geçti ama ben inanıyorum ki Başkan bir gün çıkacak ve Kurdistan özgür olacak. Fakat tecridin kırılması tamamen biz Kürtlere bağlı. Tecrit devam ettiği sürece Kurdistan özgür olmayacaktır.”

‘Kürtler Amara’ya gelsin’

Birçok defa Amara’ya düzenlenen yürüyüşlere katıldığını da paylaşan Berk, “Her 4 Nisan’da Başkan’ın evine giderim. Başkan yanımızda olmayabilir ama ruhen o bizimle, biz de onunlayız. 4 Nisan bizim için Kurdistan’ın günü. Umudumuz Başkan’dır, Başkan çıkmadan çözüm olmaz. Ancak Başkan çıkınca kurtuluruz. Bütün Kürtler 4 Nisan’da Amara’ya gelsin. Amara Kürt halkının evidir. 4 Nisan’da da derdimiz ve isteğimiz Başkan’ın bırakılması olacaktır. Biz artık dünya gözüyle Başkan’ı aramızda görmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ

#Berk #Kürt #olduğumu #onu #tayınca #anladım

EN SON EKLENENLER