Jin Dergi ‘Yük kadınların sırtında, Koruyucu sağlık hizmeti şart’ kapağı ile yayında

Her pazar yayımlanan web dergi Jin’in beşinci sayısı ‘Yük kadınların sırtında, Koruyucu sağlık hizmeti şart’ manşetiyle okuyucu ile buluştu

Bu haftaki sayıda deprem bölgelerinde kadınların yaşanan afetin şokunu, acısını daha atlatamadan, ‘üstlenmek zorunda’ oldukları yeni sorumlulukları dolayısıyla her şeyleri ikinci plana ötelenirken sağlıkları da ikinci plana bırakmak zorunda kalmalarını ele alıyoruz. Sağlık konusunda kadına mahsus rahatsızlıklar normal şartlarda net bir tanıya ulaşamıyorken afet alanında kadın sağlığı konusunda yaklaşımlar daha da kangrenleşti.

Yeni sayıda; Handan Coşkun ‘Adıyaman izlenimleri: Yeniden saatlerin çalışması için; Umut – Jiyan heye hêvi her dem heye’ yazısında Adıyaman’da gönüllü olarak sağlık çalışmalarına katılan SES üyesi Roza Yazmacı’nın kadın sağlığına ilişkin izlenimlerine değinmiştir.

Rojda Yıldız ise ‘Başka bir sağlık mümkün’ yazısıyla sağlıkta ilerleme olmasına rağmen hala erk aklın kadın sağlığına ve bedenine ne kadar uzak olduğuna değinmiştir.

Bêrîtan Sarya ise ”AFAD’ın ‘kayıp’ çadırları ve Suriye’de inşa ettiği ‘sömürge evleri” yazısında AFAD ve devletin Türkiye’deki depremzedeler konusunda koordinasyonsuz olduğu halde Suriye’de işgalcilere karşı bir o kadar koordine olmalarını kaleme almıştır.
Jin Dergi ekibinin çevirdiği ‘Siyasetin ön saflarında yer alan kadınlar: Sahrawi kadınlarının örgütlenme çalışmaları’ yazıda ise Batı Sahralı kadınların mevcut hükümete karşı direnişçi tutumu yer almaktadır.
Yeni sayıda yer alan başlıklar;

Adıyaman izlenimleri: Yeniden saatlerin çalışması için; Umut – Jiyan heye hêvi her dem heye / Handan Coşkun

Başka bir sağlık mümkün / Rojda Yıldız

AFAD’ın ‘kayıp’ çadırları ve Suriye’de inşa ettiği ‘sömürge evleri’ / Bêrîtan Sarya

Siyasetin ön saflarında yer alan kadınlar: Sahrawi kadınlarının örgütlenme çalışmaları / Çeviri

Yeni sayıda yer alan yazıları okumak için tıklayınız.

İSTANBUL

#Jin #Dergi #Yük #kadınların #sırtında #Koruyucu #sağlık #hizmeti #şart #kapağı #ile #yayında

EN SON EKLENENLER