İstanbul milletvekili adayı Turgut Öker Maltepe Cemevini ziyaret etti

İstanbul milletvekili adayı Turgut Öker,Maltepe programı kapsamında Zümrütevler Mahallesi Seçim İrtibat Bürosu’nu Maltepe Cemevi’ni ve Yıldızeli Doğanlı Köyü Derneği’ni ziyaret etti.

Zümrütevler Yeşil Sol Seçim İrtibat Bürosu ziyaretinde 1. Bölge Milletvekili adayı ile partililer seçim sürecinin ilerleyişini tartıştı. Öneriler ve planlamalar belirtildi. İrtibat bürosunun ardından Öker, Maltepe cemevi’ni ziyaret etti. Cemevinde Öker’i karşılayan yurttaşlar ilk olarak Yeşil sol ve HDP’ye yönelik operasyon soruldu. Öker, dünya diktatörlerinin taktiklerinin de kaderlerinin de aynı olduğunu vurguladı. Öker, “Örgütlenmeden sorumlu eş genel başkan yardımcılarımızı olarak seçim çalışmamızın engellenmesi hedefleniyor.” dedi.

Alevi bölgelerindeki sorunların konuşulduğu buluşmada iktidar partisinin baskılarının her yıl daha yoğunlaştığı tartışıldı. Yurttaşlardan biri, “AKPliler; dul maaşı, engelli hasta maaşı almanız için AKP’ye oy verme zorunluluğu var diyor. Hizmet vermek için Alevi köylerine bu şartlar kesiliyor. Oy oranına göre devletin yardımlarını veriyorlar. İhtiyaç sahipleri de denileni yapıyor. Suçlayamayız çünkü o kişiler için yaşamsal bir durum.” şeklinde konuştu.

Yurttaşlarla Avrupa’daki seçmenlerin oy kullan­masının önemini belirten Öker, geniş bir kampanya yürütüldüğünü söyledi. Bunun yanı sıra, Alevi örgüttüğünün Avrupa’da daha güçlü olmasının sebepleri soruldu. Öker çatı örgütünün öneminin yeniden altını çizmek gerektiğini belirtti. Öker, “Avrupa’da çatı örgütümüz var. Aleviler adına muhatap belli. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, devletlerin, kurumların tek muhatabıdır. Bizim çocuklarımız bu sebeple Avrupa’da Alevilik dersi alabiliyor. Burada, Alevilerin kendi yurdunda, 2000’lerin başına kadar “Alevi” demek yasaktı. Bunun için kurucu dokuz kişi yargılandık. Sebebi az olmamız değildi, örgütsüz olmamızdı.” dedi.

Seçim çalışmalarına ilişkin de konuşan Öker, “Milletvekilliği bizim için bir sosyal hak, maaş veya mevki kaygısı değil dava meselesi. Davamızın sözünü muhataplarının yüzüne söylemek istiyoruz. Birinci bölgede ya Yeşil Sol’un Alevi adayına oy vereceksiniz ya da CHP listesinden Temel Karamollaoğlu’ na Ahmet Davutoğlu’na oy vereceksiniz” dedi. Alevilerin kendi değerlerine sahip çıkmasının gerekliliğini vurgulayan Öker, “ülkenin kaderinin bu kadar değiştirecek virajda cemevlerinin taraf olması gerekir.” diyerek duyarlı olmaya ve kalıplara sıkışmamaya davet etti.

Alevilik derslerinin modern dönem pedagojik model ile nasıl olabileceğine ilişkin Öker’e sorular yöneltildi. Avrupa’daki Alevilik derslerinden örnekler veren Öker, “Eğitimde dünkü alışkanlıklarımızla bugünün yeniliği buluşturuluyor. Derslerine el ele tutuşup rızalık vererek başlıyor.” dedi. Alevilerin birinci dönem sorunlarının bittiğini söyleyen Öker şu şekilde konuştu: “Artık cem evimiz var, Aleviyiz demek yasak değil. Yeni dönemimiz cemevini yaşam alanına dönüştürmekten geçer. Seçim sahası da burada örnek ‘neler yapabiliriz’i konuşalım.”

Öker, cümlelerini sonlandırırken oyların boşa gitmemesi için özen gösterilmesi gerektiğini belirtti. Bu sürecin sonunda milletvekili kaybının mecliste AKP’yi güçlendireceğini söyleyerek özellikle gençlerin bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Öker son olarak, “Gün maceraya girme günü değildir” dedi.

Program kapsamında Yıldızeli Doğanlı Köyü Derneği’ni de ziyaret eden Öker, görüştüğü canlardan desteklerini istedi. Seçim sürecinde Alevilerin yerinin Yeşil Sol olması gerektiğini belirtti. Öker, “Seçimde en doğru kişiyi ve partiyi seçmeliyiz. Ortak çıkarlarımızın, halkların yanında olanları seçmeliyiz. Biz bir adım geri adım atsaydık, bugün Mansur Yavaş’ı aday olarak görürdük. Biz halka, Alevilere, değerlerimize sahip çıkarız. Bunu bilerek sandığa gitmelisiniz. Yeni yüzyılda kaybeden olmayalım. Bütün mazlum halklar yan yana gelmezse kazanamaz. IŞİD barbarlığından kaçan Ezidi’ye sahip çıkmazsak Madımak acımızı da bir tek biz yaşarız. Bu birliği partimi sağlıyor” dedi.

EN SON EKLENENLER