Federe Kurdistan’da Nisan ayında en az 8 kadın ölü bulundu

Federe Kurdistan Bölgesi’nde açıklanan verilere göre Nisan ayında en az 8 kadın şüpheli şekilde hayatını kaybetti

Şüpheli kadın ölümü oranlarının yüksek olduğu Federe Kurdistan Bölgesi’nde Nisan ayında en az 8 kadın hayatını kaybetti. Kadın cinayetleri haberlerinin yapılması ve paylaşılması devlet yetkilileri tarafından yasaklanırken, ölümlerin Kurdistan’ın her kentinden olması dikkat çekti.

Kerkük’te iki kadın ölü bulundu

Buna göre, 7 Nisan sabahı Kerkük’ün Eden semtinde yalnız yaşayan 58 yaşındaki bir kadın evinde ölü bulundu. 19 Nisan’da da Kerkük’ün Esra ve Mafkudini Mahallesi’nde ikamet eden 71 yaşındaki kadın ve eşi şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti.

Hecîawa’da intihar iddiası

10 Nisan’da ise Raperin Bölgesi Hacîawa’da bir kadın şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. Şüpheli ölüm kayıtlara “intihar” olarak geçti.

Rewandiz’de bir kadının cenazesi nehirde bulundu

17 Nisan’da Şilêr Fathulah isimli 22 yaşındaki bir kadının ise Rewandiz kasabası ile Çoman arasındaki Hafız köprüsü yakınında nehirde cenazesi bulundu.

Ranya’da şüpheli ölüm

18 Nisan’da Ranya’da ikamet eden Lara Êlî Reza adlı genç bir kadın şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti.

Akrê’de bir kadın ölü bulundu

20 Nisan’da Akrê ilçesine bağlı Bedrîkê köyünde V.Ş. isimli genç kadın şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti.

Soran’da hayatını kaybeden kadının bedeni yandı

26 Nisan’da Soran’ın bağımsız yönetimi Sîdekan sınırındaki Lelkan köyü sakinlerinden Hozan Mustafa Seid isimli genç kadın şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. Yakınlarının ifadesine göre gaz patlaması nedeniyle vücudunun büyük bir kısmı yandı.

Raperîn’de genç kadın ölü bulundu

26 Nisan akşamı ise Raperin’e bağlı Qeladiza’da 18 yaşındaki bir genç kadın şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. Genç kadının boğulma sonucu öldüğü tespit edildi.

Kaynak: Nujinha

#Federe #Kurdistanda #Nisan #ayında #kadın #ölü #bulundu

EN SON EKLENENLER