HDP ve Yeşil Sol Parti MYK toplantısı sona erdi

Ümit Özdağ ile Kemal Kılıçdaroğlu arasında ortak protok imzalanması ardından toplanan HDP ve Yeşil Sol Parti Merkez Yürütme Kurullarının toplantısı sona erdi

HDP ve Yeşil Sol Parti Merkez Yürütme Kurulları, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ortak protokol imzalamasının ardından toplandı. Yaklaşık iki saat süren toplantının ardından yazılı açıklama yapıldı.

Kayyum uygulamaları hakkındaki yaklamımız değişmezdir

Ülkede yaşanan sorunların temelinde demokrasi ve hukukun evrensel ilkelerine uymayan uygulamaların olduğuna dikkat çekilen açıklama şöyle: “Özellikle seçim hukuku ve halk iradesini, yerel demokrasiyi yerle bir eden kayyım politikaları bu uygulamaların başında gelmektedir. Halkın iradesini gasp eden kayyım atamaları demokrasi ve hukuk açısından kabul edilemez ve bu konudaki yaklaşımımız değişmezdir.”

‘Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları evrensel demokratik ilkelere aykırıdır’

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun bugün açıkladığı protokoldeki bu konuyla ilgili belirlemeler evrensel demokratik ilkelere aykırıdır. Tutumumuz ve eleştirimiz net ve açıktır. Kayyım uygulamaları sadece Diyarbakır’ın değil İstanbul’un ve bir bütün olarak hepimizin sorunudur. Demokrasi ve hukukun evrensel ilkelerine sahip çıkmak ve bu konuda ilkesiz duruşlara taviz vermemek hepimizin görevidir. Bunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Bizler demokrasi, hukuk ve adalet mücadelesinin kararlı öznesi olmayı sürdüreceğiz.”

Nihai tutum yarın açıklanacak

“Ülke için bir referanduma dönüşmüş 28 Mayıs seçimleri ve sonrası için oynanan oyunların ve kurulan tuzakların farkındayız. Bugün başlattığımız değerlendirmelerimize partilerimizin bileşenleri ve kurulları ile devam ediyoruz. Değerlendirmelerimiz sonucu nihai kararımızı, seçimlerdeki tutumumuzla ilgili açıklamamızı yarın (25 Mayıs 2023) halklarımızla paylaşacağız.”

HABER MERKEZİ

#HDP #Yeşil #Sol #Parti #MYK #toplantısı #sona #erdi

EN SON EKLENENLER