4 siyasetçi kadını anlatan ‘Yıkılacak Duvarlar’ izleyici ile buluşuyor

Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak, Aysel Tuğluk ile sürgünde yaşayan Sibel Yiğitalp’in direnişleri ve hayatlarını anlatan ‘Yıkılacak Duvarlar’ Haziran ayında izleyici ile buluşuyor

Tutuklu Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Amed Büyükşehir Belediye eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve HDP eski Milletvekili Aysel Tuğluk’un cezaevi süreçleri ile sürgünde yaşayan Sibel Yiğitalp’in anlatımlarından oluşan “Yıkılacak Duvarlar” belgeseli, Haziran ayında izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Kitaplar ilham verdi

Yönetmenliğini Hebun Polat ve Şerif Çiçek’in, yapımcılığını da Adil Demirci ve Onur Güler’in yaptığı belgesel, Yüksekdağ’ın cezaevinde yazdığı şiirlerden oluşan “Yıkılacak Duvarlar” ve Kışanak’ın “Kürt Siyasetinin Mor Rengi”adlı kitaplarından ilham alıyor.

40 yıllık bir mücadele

Yaptıkları çalışmaya dair bilgi veren Polat, kadınların ortak özelliklerinin devrimci kişilikleri olduğunu vurgulayarak, Yüksekdağ’ın Kürt halkı ile omuz omuza mücadeleyi büyüttüğünü, Kışanak’ın ise 40 yıl önce işkence gördüğü cezaevinin bulunduğu kentte belediye eşbaşkanı olarak seçildiğini vurguladı.

Çekerken daha iyi anladık

“Yani kitap ismi ve hikaye birbirini buldu” diyen Polat, “Elbette televizyondan, gazeteden, internete erişebildiğimiz belgelerden tutuklu olan insanların durumunu anlayabiliyorduk ama filimi çekerken daha yakından anlamaya başladık. Kışanak’ın kızı Evin Kışanak, Yüksekdağ’ın eşi Sedat Yüksekdağ ve Tuğluk’un ağabeyi Alaattin Tuğluk ile görüştük. Onlar üzerinden belgesel ilerledi. Bazı bölümler Kandıra Cezaevi’nde çekildi” diye belirtti.

Öncü rolü olan kadınlar

Belgesel filminde rol alan oyunculardan Zehra Suyu ise, belgesel teklifinin kendisini oldukça heyecanlandırdığını dile getirerek, “Öncü rolü taşıyan kadınların bir şekilde mücadelesine, direnişine dokunup hissetim” dedi.

Kışanak’ın gözaltı sahnesi canlandırıldı

Tutuklu olan Tuğluk’un çekimlerin sonlarına doğru tahliye edilmesinin kendisi için farklı bir anlam barındırdığını söyleyen Suyu, “Bir belgesel filmi çekerken bile iktidarın kadınlardan korktuğunu bir kez daha anlamış oldum” diye belirtti. Kışanak’ın gözaltına alındığı anı da filmde işlediklerini belirten Suyu, “Kalabalık bir şekilde Gültan’ı gözaltına alan polislerin ‘Seni çok soğuk bir yere götüreceğiz’ cümlesini hiç unutmuyorum. Bu şekilde korkutabileceklerini ama onun karşısında güçlü bir iradenin olduğunu bilmiyorlar ancak bilecekler” diye konuştu.

Hepimizde etkisi olan kadınlar

Belgeselin müziklerini yapan MKM sanatçısı Kemal Yıldırım da belgesele dair, “Figürler hem Ortadoğu toplumları açısından hem de Kurdistan için beli formları açığa çıkardı. En başta kadın olmaları, direnişçi olmaları, ilham kaynağı olmaları ve uzun süredir hepimizde etkisi olan bir mücadelenin parçası olmaları bütünlüklü olarak baktığımızda aslında sadece bana değil, toplumun her kesiminde ciddi bir etki yarattıklarını görmekteyiz. Böyle bir belgeselin müziğini de yapmak ayrıca bir mutluluk” diye ifade etti.

İSTANBUL

#siyasetçi #kadını #anlatan #Yıkılacak #Duvarlar #izleyici #ile #buluşuyor

EN SON EKLENENLER