Bazîd’de halka su tasarrufu çağrısı

Küresel iklim değişimi tüm dünyada yayılırken, bu durumun neden olmadığı her sorun bu çuvalın içine atılmakta. HDP’den ihraç edilen Doğubeyazıt Belediye Başkanı da ilçede kurulmuş olan çimento fabrikasını gözlerden uzak tutarak halka su tasarrufu çağrısı yapıyor

HDP’den yaptığı yolsuzluklar nedeniyle ihraç edilen Yıldız Acar’ın başkanı olduğu Doğubeyazıt Belediyesi Bâzid tarihinde bir ilke imza atarak halka su tasarrufu yapın çağrısında bulundu. Belediye, yürüttüğü kampanyalarla içme, kullanma ve sulama suyu için kent sakinlerinin aşırı kullanımdan kaçınması gerektiğini belirtiyor. Belediye yaptığı duyuruda yağmanın yarattığı yıkımların neden olduğu sorunların üstünü örtmekte kullanışlı bir araca dönüştürülen küresel iklim krizi Bâzid’de de kullanılıyor.

Çimento fabrikası

Bâzid’in ve Avkevir’in (Taşlıçay) içme suyunun sağlandığı Balıkgöl’ün suyunun giderek azalması ve kuruma tehlikesiyle yüz yüze olması bölgede su sorununu ortaya çıkarırken, iki ilçe arasındaa su sorunları yaşanıyor. Göldeki kurumayı iklim değişiminin etkisine bağlayan ve bugün AKP’nin desteğiyle hareket eden Yıldız Acar bölgede kurulan Arkoz maddenciliğe bağlı Ağrı Çimento Fabrikası’nın Balıkgöl’ün su varlığının büyük çoğunluğunu kullanıyor olması, tartışma dışı tutulması dikkat çekiyor.

İklim aparatı

2 bin 500 ton klinker üretim kapasitesi ve yılda yaklaşık 1 milyon ton çimento üretim kapasitesi olan çimento fabrikasında binlerce m3 su kullanılmakta. Kocaeli’de kurulu olan Nuh Çimentoo bölgeden su temin etmekte sıkıntı yaşamasıyla birlikte, saatte 600m³ deniz suyundan tatlı su üretimi yapmak zorunda kalmıştı. Bâzed’de sermayeye sırtını dayayıp yolsuzlara imza attığı gerekçesiyle HDP’den atılan başkanın halkı su tasarrufuna çağırırken, sorunuda iklim değişimine bağlama gayreti suyun nerelere aktığını gizlemek için kullanışlı bir aparata dönüştürülüyor.

Sistem politikacılarının karakteristiği!

Doğubeyazıt Belediyesi dağıttığı broşürlerde, “Küresel iklim değişikliği nedeniyle sonbahar ve kış aylarıyla birlikte artan su tüketimi, içme suyu kaynağımız olan Balıkgöl’ün tehlikeli seviyelere düşmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle tasarrufu elden bırakmadan, kaynakları doğru ve bilinçli bir şekilde kullanarak sahip olduğumuz suyu koruyabiliriz. Bunun için evdeki su tasarrufunu bir yaşam tarzı haline getirmemiz lazım. Gündelik hayatımızdaki alışkanlıklarımızdaki basit değişikliklerle binlerce ton suyu kurtarabiliriz” derken, çimento fabrikası gerçeğini ıskalaması üzerinde durulması gereken önemli bir nokta. Elbette küresel iklim sorunu bölgeyi etkiliyor, ancak şimdilik bu boyutta değil. Son yıllarda bunu kullanıp gerçeği gizlemek, sistem politikacılarının genel karakteristiği olarak öne çıkmakta.

EKOLOJİ SERVİSİ

#Bazîdde #halka #tasarrufu #çağrısı

EN SON EKLENENLER