Akarsel’in hayali olan Kürt Kadın Kütüphanesi Süleymaniye’de açıldı

Süleymaniye’de Nagihan Akarsel’in projesi olan Kürt Kadınları Kütüphane, Arşiv ve Araştırma Merkezi’nin açılışı yapıldı

Kurdistan Kadın Kütüphanesi için çalışmalar yürüttüğü Federe Kurdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde 4 Ekim 2022 tarihinde suikast sonucu katledilen Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi ve Jineoloji Dergisi editörü akademisyen Nagihan Akarsel’in projesi olan “Kürt Kadınları Kütüphane, Arşiv ve Araştırma Merkezi”nin açılış iki gün sürecek olan programla Süleymaniye’de yapıldı.

“Kadının dilinden kadınların tarihini yazmak”, “Hayallerimizi yazdıkça, kaydettikçe ve paylaştıkça gerçekleştiriyoruz, geleceğin harmanına hafızamızı taşıyarak, Nagihan Akarsel’in anısına” şiarıyla yapılan programa Başur, Bakur, Rojava, Rojhilat, Şengal, Almanya, İspanya’dan 300’e yakın kişi katıldı.

Program, Kürt kadınların yöresel kıyafetleriyle doldurduğu salonda özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitiren kadınların anısına saygı duruşu ile başladı.

Saygı duruşunun ardından Kürt Kadınları Kütüphane, Arşiv ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Gulan Bahtiyar bir konuşma yaptı.

Ağır bir sorumluluğun altındayız

Gûlan Bahtîyar, emeği geçen ve katılımcı kadınları selamlayarak, “Ağır bir sorumluluğun altında olduğumuzu biliyoruz ama her koşul altında direnişin bir görev olduğunun farkındayız. Hem ahlaki ve vicdani bir görevdir hem de bilinçsel duruş gerektiren bir görevdir. Demokrasinin kazanması için bu görevimizi yerine getirmeye çalışacağız. Kadınların yaratımlarına, renklerine sahip çıkmak ve korumak için bu hafıza merkezinin önemi büyüktür. Bunun için bugün buraya gelen bütün dostlarımıza ve misafirlerimize teşekkür ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

Etkinlikte, kadınların doğal toplum sürecinden bu yana yarattıklarının neden görünmez olduğu, neden böyle bir projeye ihtiyaç duyulduğunun anlatıldığı ve Nagihan Akarsel’in kütüphane için yürüttüğü çalışmaların yer aldığı sinevizyon gösterimi yapıldı.

Sinevizyonun ardından program, Başurlu kadınların müzik grubunun seslendirdiği Gorani şarkılarla devam etti. Müzik dinletisinin ardından programa katılamayan Avrupa’dan ve 4 parça Kurdistan’dan kadınların gönderdiği vidolar izletildi.

Almanya’dan Kurdistan’a geldi

Etkinliğe Almanya’dan katılan doktor Barbara, merkezin açılışı için Süleymaniye’ye geldiğini belirterek, Jineoloji ve merkezin kadın mücadelesi açısından önemine vurgu yaptı.

Etkinliğe katılan birçok kadın yaptığı konuşmada kadın mücadelesinin önemine vurgu yaparak, Kürt Kadınları Kütüphane, Arşiv ve Araştırma Merkezi’nin bu mücadeleye önemli katkılarının olacağının altını çizdi.

Rojhilatli sanatçı Jîna Sakiz da etkinlikte sahne alarak, stranlar seslendirdi. Etkinlik, “Jin jiyan azadî” sloganıyla sona erdi.

HABER MERKEZİ

#Akarselin #hayali #olan #Kürt #Kadın #Kütüphanesi #Süleymaniyede #açıldı

EN SON EKLENENLER