Cezasını tamamlayan Necla Yıldız’ın tahliyesine “iyi hal” engeli

Son iki yılda 14 kadının tahliyesinin engellendiği Sincan Kadın Cezaevi’nde, tutuklu Necla Yıldız’ın tahliyesi de ‘iyi halli’ olmadığı iddiasıyla 3 ay ertelendi 

Cezaevlerinde uzun tutukluluk süresine rağmen tahliyeler İdare ve Gözlem Kurulu kararlarıyla erteleniyor. İstanbul’da 2019 yılının Ekim ayında “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan ve Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan ve 3 Şubat’ta cezaevinden çıkması gereken Necla Yıldız’ın tahliyesi, Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu’nun kararı gerekçesiyle 3 ay ertelendi. 2021 yılının Ekim ayından bu yana Sincan Kadın Cezaevi’nde 14 tutuklunun tahliyesi, İdare ve Gözlem Kurulu kararlarıyla engellendi.

Erteleme gerekçesi: İyi halli olmadığı için

İdare ve Gözlem Kurulu’nun Yıldız hakkında, “…hükümlünün mülakata çıkmadığı, iyileştirme programlarına katılmadığı ve gelişme göstermediği, toplumsal yaşama ve hukuk kurallarına uyum sorunu yaşayacağı, örgütsel tavrın devam ettiği, toplumla bütünleşmeye hazır olmadığı, yeniden suç işleyebileceği konusunda kanaat oluşmadığı anlaşılmaktadır” gerekçeleri öne sürülerek, tahliyesinin ertelenmesine karar verildi.

Yıldız’ın tahliyesi, 14 Eylül’de yapılacak İdari ve Gözlem Kurulu toplantısında yeniden değerlendirilecek.

14 tutuklunun infazı ertelenmişti

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde Ekim 2021 tarihinde bu yana “disiplin” cezaları ve kurul kararı gerekçesiyle birçok tutuklunun tahliyesi engelleniyor. Ekim 2021 yılında bu yana Cezaevi İdari ve Gözlem Kurulu Kararı ile infazı yakılan tutukluların isimleri şöyle: Jiyan Taş, Hanım Yıldırım, Rojda Erez, Berin Sarı, Dilan Oynaş, Sedef Demir, Sabite Ekinci, Zeynep Bingöl, Mukaddes Kubilay, Rozerin Kurt, Özlem Demir, Şermin, Necla Yıldız, Nedime Yaklan.

Haber: *Dicle Müftüoğlu – Sincan Kadın Kapalı Cezaevi

 

#Cezasını #tamamlayan #Necla #Yıldızın #tahliyesine #iyi #hal #engeli

EN SON EKLENENLER