Stoltenberg: Türkiye ile İsveç arasında anlaşılamayan konular var

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ‘Türkiye ile İsveç arasında hala üzerinde anlaşılamayan konular olduğunu’ açıklaması yaptı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir basın toplantısı düzenledi. Stoltenberg, İsveç’in henüz onaylanmayan NATO üyelik başvurusu ve bu bağlamda Türkiye ile devam eden görüşme ve müzakerelere değindi.

Reuters’ın haberine göre, Stoltenberg, açıklamasında, “İttifaka üyelik konusunda Türkiye ile İsveç arasında hâlâ üzerinde anlaşılamayan konular bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Rusya-Ukrayna savaşının 24 Şubat 2022’de başlamasının Rusya’nın sınır komşusu Finlandiya ile birlikte 18 Mayıs 2022’de resmen NATO üyeliğine başvuran İsveç’in başvurusu, Macaristan ve Türkiye dışında tüm NATO ülkeleri tarafından kabul edildi.

Üyelik başvurusu kapsamında Türkiye, Finlandiya, İsveç ve NATO heyetlerinin imzaladığı üçlü mutabakat uyarınca oluşturulan Daimi Ortak Mekanizma’nın dördüncü toplantısı 14 Haziran’da Ankara’da yapıldı. Toplantı sırasında Brüksel’de bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’deki görüşmelerde İsveç’in NATO üyeliği konusunda “ilerleme kaydedildiğini” söyledi.

11-12 Temmuz’da Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenecek NATO zirvesi öncesinde Türkiye ve İsveç, Belçika’nın başkenti Brüksel’de üst düzey bir toplantıda tekrar bir araya geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında İsveç’in NATO üyeliği başvurusu hakkında yapılan beşinci toplantının ardından Vilnius’taki NATO Zirvesi öncesinde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’un görüşeceği bilgisini paylaştı.

DIŞ HABERLER

#Stoltenberg #Türkiye #ile #İsveç #arasında #anlaşılamayan #konular #var

EN SON EKLENENLER