Yargıtay Başsavcılığı’ndan Gezi tebliğnamesi: Yapıcı dışında tüm sanıkların cezası onsın

Yargıtay Başsavcılığı, Gezi davasıyla ilgili sunduğu tebliğnamede, Mücella Yapıcı dışındaki tüm sanıkların cezalarının onanmasını istedi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi davasıyla ilgili tebliğnamesini hazırladı. Başsavcılığın tebliğnamesinde tutuklu sanık Mücella Yapıcı’ya verilen cezanın bozulması, diğer tüm sanıklar hakkındaki cezaların onanması istendi.

Davanın tutuklu sanıklarından Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay verilen cezanın da onanmasının istendiği tebliğname, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne gönderildi.

Atalay’ın tahliye edilmesi konusunda da olumsuz görüş bildiren Başsavcılık, gerekçe olarak anayasanın 14. maddesini gösterdi.

Milletvekillerine verilen dokunulmazlık hakkını düzenleyen anayasanın 83. maddesinde tek istisna anayasanın 14. maddesine karşı bir suç işlenmesi olarak gösteriliyor. 14. maddede, “Hak ve hürriyetlerden hiçbiri, laik cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetlerde kullanılamaz” ifadesi yer alıyor.

Davanın sanıklarından Osman Kavala “Hükümeti yıkmaya teşebbüs” TİP Hatay Milletvekili Can Atalay ve diğer sanıklar ise “Hükümeti yıkmaya teşebbüse yardım” suçlamalarından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından cezalandırılmış, bu ceza istinaf mahkemesi tarafından da onanmıştı.

Başsavcılığın, 7 sanıkla birlikte 18 yıl hapis cezasına çarptırılarak 25 Nisan 2022’de tutuklanan Mücella Yapıcı hakkındaki bozma kararı talebinin gerekçesi ise ‘organizasyon şemasında yeri belirlenememesi’ oldu.

HABER MERKEZİ

#Yargıtay #Başsavcılığından #Gezi #tebliğnamesi #Yapıcı #dışında #tüm #sanıkların #cezası #onsın

EN SON EKLENENLER