Nisêbîn yağma davasında sanık TEM amiri kaçtı

Nisêbîn’de sokağa çıkma yasakları sırasında halkın evlerinin yağmalanmasına ilişkin davada, dönemin TEM Amiri Ünal Uyar’ın yurt dışına kaçtığı ortaya çıktı

 

Mardin’in Nisêbîn (Nusaybin) ilçesinde 14 Mart 2016’da ilan edilen ve aylar süren sokağa çıkma yasağı sırasında polisler tarafından kurulan “yağma şebekesi” ile ilgili “Rüşvet almak ve vermek”, “İcbar suretiyle irtikap” ve “Tehdit, denetim görevini ihmal ederek zimmet veya irtikaba neden olmak” suçlarından açılan davanın 13’üncü duruşması, Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 

Duruşmaya, dönemin Nusaybin İlçe Emniyet Müdürü Kadir Şen, Müdür Yardımcısı Ahmet Tuğcu ile yıkım işlerinin verildiği firma çalışanı Arif Kara katıldı. TEM Şube Amiri Ünal Uyar, polisler Mahmut Öztekin, Müslüm Bozkurt ve Abdulkerim Sezişli duruşmaya katılmazken, yıkım işleri verilen firma sahibi Mahmut Çomoğlu’nun hayatını kaybettiği için duruşmaya katılmadığı belirtildi. Müşteki avukatının yanı sıra sanık avukatları da salonda hazır bulunurken, TEM Şube Amiri Ünal Uyar’ın müdafisi de duruşmaya katılmadı.

 

Fikir birliği içinde  hareket ettiler

 

Gelen evrakların okunmasının ardından savcılık, daha önce sunmuş olduğu mütalaasını tekrar ederek, sanıkların üzerlerine atılı suçlamadan cezalandırılmasını istedi. Mütalaaya ilişkin söz alan müşteki avukatı Mehmet Demir, sanıkların eylem ve fikir birliği içinde hareket ettiğinin sabit olduğunu vurgulayarak, “Toplumun emniyetinden sorumlu olan kişiler insanların mallarını çalma, okul müdürünü tehdit etme, iş yerlerini yağmalama suçlarıyla burada huzurdalar. Sanıkların amir kişi ve bünyesindeki memurlarla hareket ederek eylemlerini gerçekleştirdikleri net şekilde görülmektedir. Bu nedenle en ağır şekilde cezalandırılmalarını istiyoruz” dedi.

 

Devlet adına yaptım

 

Sanıklardan Emniyet Müdür Yardımcısı Ahmet Tuğcu, halen görevde olduğunu ve mal kaçırma suçlamasıyla daha önce idari soruşturma geçirdiğini ve beraat ettiğini söyledi. Tuğcu, kendisini “Operasyonlara katılan biri olarak menfaat düşünecek bir psikoloji içinde değildim. Burada bulunma amacımız devlet adına, terörle mücadelede görev almak için yer aldık. Bu şekilde suçlanmaktan utanıyorum. Menfaat ilişkisi yok” sözleriyle savundu.

 

Dönemin Nusaybin İlçe Emniyet Müdürü Kadir Şen de, halen görevde olduğunu belirterek, yargılama sürecinin neden başlatıldığının meçhul olduğunu öne sürdü.

 

Devlet yargılanıyor

Savunma yapan Emniyet Müdür Yardımcısı Ahmet Tuğcu’nun avukatı da bu dava ile Türkiye Cumhuriyet’inin yargılandığını söyledi. Diğer avukatların savunmaları ile devam eden duruşmada, dönemin TEM Şube Amiri Ünal Uyar’ın avukatının mazeret bildirmediği belirtildi.

Tem amiri yurtdışına kaçtı

Müşteki avukatı Mehmet Demir, bunun üzerine işkence dosyasından 22 yıla varan hapis cezası verilen ve “kaçma şüphesi olmadığı” iddiasıyla tahliye edilen Ünal Uyar’ın yurtdışına kaçtığını belirtti.

Duruşmaya verilen aranın ardından ara kararını açıklayan mahkeme, sanıklar Kadir Şen, Ünal Uyar ve Ahmet Tuğcu hakkında İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturma izni verilip verilmediğinin sorulmasına, dosyanın tanıklarından biri olan polis Ö.D.’nin hakkında devam eden bir yargılama olup olmadığının sorulmasına karar verdi. Mahkeme eksik hususların da giderilmesi için bir sonraki duruşmayı 2 Kasım’a erteledi.

Kaynak: MA

#Nisêbîn #yağma #davasında #sanık #TEM #amiri #kaçtı

EN SON EKLENENLER