Koçyiğit: Kars’taki çöp alanı kentin dışına çıkarılsın

Yeşil Sol Parti Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, kentteki çöp alanının şehir dışına çıkarılmasını istedi

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Qers Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Qers İl Eşbaşkanı Cengiz Anlı, Yeşil Sol Parki Kars İl Eşsözcüsü Kaya Naki, kentin Karadağ Mahallesi’ndeki çöplüğünde basın açıklaması yaptı. Açıklama yapan Koçyiğit, çöplüğün kent merkezine yakın olması nedeniyle halk sağlığını tehdit ettiğini belirterek, “Şu anda Kars’ta Karadağ Mahallesindeyiz. Arkamızda gördüğünüz gibi Kars’ın bütün çöpü bu mahalleye boşaltılıyor. Gördüğünüz gibi gayet dağınık, bir çukur açılmış değil ve etrafına bir duvar da örülmüş değil. Hem insan sağlığını hem hayvan sağlığını hem de aslında çevre kirliliği açısından çok ciddi riskler içeriyor” diye konuştu.

Koku yayılıyor

HDP’li Qers Belediyesi’ne kayyım atandığını hatırlatan Koçyiğit, şöyle konuştu: “Şimdi kayyum belediyesi aslında her gün görüyoruz; salonlarda Kars’ın yemeklerini tanıtan resimler paylaşıyor. Farklı programlara ev sahipliği yapıyor. Ama Kars’ın merkezinde gördüğünüz gibi Karadağ Mahallesi şurası ve hemen mahallenin devamı çöplük. Karadağ Mahallesi’ndeki insanlar mevcut bu kokuyu 24 saat soluyor.”

Yerleşim yerine yakın çöplük nedeniyle halkın sorun yaşadığını belirten Koçyiğit, mahalleye bir çöp entegre tesisi, depolama alanı, geri dönüşüm tesisinin yapılmamış olmasının kabul edilmeyeceğini söyledi.

Çöp alanın kentin dışına taşınması gerektiğini ifade eden Koçyiğit, “Gerçekten 21’inci yüzyıla uygun bir şekilde yeniden bir çöp depolama alanı inşa edilmesi gerekiyor. Bu görüntü Kars’a yakışmıyor. Kars bu görüntüyü hak etmiyor” dedi.

Kaynak: MA

#Koçyiğit #Karstaki #çöp #alanı #kentin #dışına #çıkarılsın

EN SON EKLENENLER