Wan kayyumu kenti parsel parsel satıyor

Kayyum yönetimindeki Wan Büyükşehir Belediyesi, yerel seçimlere kısa bir süre kala birçok taşınmazı satışa çıkardı

Belediyeye ait birçok taşınmazın daha önce satışıyla gündem olan kayyum yönetimindeki Wan Büyükşehir Belediyesi, yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte yeniden taşınmazların satışı başladı.

Kayyum Haziran ayı Belediye Meclisi toplantısında kent merkezi ve ilçelerde paha biçilemez taşınmazı satışa çıkardı.

Yeni yapılan binalar devredildi

Belediye tarafından yapımı bu yıl içerisinde tamamlanan Rêya Armuşê (İpekyolu) ilçesindeki Kevenli ve Selimbey; Artemêt (Edremit) ilçesindeki Süphan ile Tûşba (Tuşba) ilçesi Beyüzümü mahallelerindeki Gençlik Merkezi binaları ve arsalarının bulunduğu 21 bin 449 metrekarelik alan, Van Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne devredildi. Kayyum yönetiminin aldığı kararla, mülkiyeti belediyeye ait olan ancak yurttaşların kullandığı yapıların da satışının yapılması için Belediye Meclisi’ne yetki verdi.

Çarşı, otopark ne varsa satışa çıkarıldı

Kayyum, kent merkezinde yapılan Van Park AVM içerisinde bulunan 75 işyeri ve bir adet ticari otoparkın satışı için karar aldı. Düğün Salonu ve Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin üzerine kurulduğu yaklaşık 20 bin metrekarelik bölgenin ifraz çalışmalarının yapılarak, oluşacak yeni parsellerin satışının yapılması için Belediye Meclisi’ne yetki verdi. Bununla sınırlı kalmayan kayyum, kent merkezinde bulunan Çarşı Mahallesi’ndeki yaklaşık 3 bin metrekarelik arsanın da satışı için karar aldı.

Kredi çekti

Tuşba ve Artemêt ilçelerindeki tüm taşınmazların tespit edilerek satışının yapılması kararı alan kayyım, kentin tam merkezinde bulunan ve depremde hasar gördüğü için yıktırılan eski VASKİ binası arazisini de satışa çıkardı. Taşınmazları satışa çıkaran kayyum bir yandan da kredi çekmeye devam ediyor. Kayyum, devlet bankaları olan Ziraat, Halk ve Vakıfbank hesaplarına bloke konulmaması için Haziran ayı Belediye Meclisi toplantısında “Kamu yararı” kararı aldı.

Belediyeye ait yerleri elden çıkarmaya çalışıyorlar

Kayyumun taşınmazları yandaşlarına peşkeş çektiğini belirten görevden alınan Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Mustafa Avcı, “Kayyım, mevcut Ankara iktidarının, Ankara merkezi yönetiminin hizmetine yerel kaynakları seferber etme çabasıdır. Belediye Meclisi adına alınan kararları incelediğimizde, belediyeye ait yerler haraç mezat elden çıkarılmaya çalışılıyor. Elbette bunun hesabı sorulacaktır” dedi.

Enkaz devretmek istiyorlar

Seçime doğru gidilen bir süreçte belediyenin taşınmazların satışa çıkarılmasına dikkat çeken Avcı, “Enkazın ötesinde bir şey devretmek istiyorlar. Alınan kararlarla on binlerce dönüm arsa ve araziler peşkeş çekilmiş. İlçelerdeki belediyeye ait tüm taşınmazlar elden çıkarılıyor. Belediye Meclisi feshedilmiş durumdadır. Bu satışları Meclis kararı olarak ilana çıkarıyorlar. Bunlar Meclis kararı değildir, kabul edilmez ve meşruiyeti de yoktur” diye konuştu.

Kaynak: MA

#Wan #kayyumu #kenti #parsel #parsel #satıyor

EN SON EKLENENLER