Cilvegözü Sınır Kapısın’dan ‘insani yardımların’ geçişine 6 ay daha izin

Şam yönetimi, Türkiye ve bağlı grupların denetimindeki bölgelere BM yardımlarının, Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan 6 ay daha girişine izin verdiğini duyurdu

Şam hükümeti tarafından Türkiye ile Suriye arasındaki Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Türkiye ile ona bağlı grupların kontrol ettiği bölgeye, Birleşmiş Milletler (BM) insani yardım malzemelerinin 6 ay daha sokulmasına izin verildiği duyuruldu.

Süre perşembe günü başlıyor

Buna göre, BM’nin de onaylaması halinde söz konusu sınır kapısı 6 ay daha uluslararası yardımın bölgeye ulaştırılması için kullanılabilecek. Suriye’nin BM Büyükelçisi Bessam Sabbağ, BM Güvenlik Konseyi’ne ilettiği belgede yardımların, yapılmasına izin verileceğini belirtti. New York’ta gazetecilere konuşan Sabbağ, verdikleri müsaadenin Perşembe gününden itibaren altı ay geçerli olacağını belirtti.

Rusya 9 ay talebini ret etmişti

BM Güvenlik Konseyi kararı ile Türkiye’nin idaresinde, insana yardım götürülmesine yönelik program, ilgili uzatma kararının çıkmaması üzerine geçen Pazartesi günü sona ermiş. Beşar Esad’ı destekleyen Rusya, söz konusu sınır kapısının 9 aylığına kullanımına yönelik talebi de veto etmişti.

4 milyon insan aç!

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise yardımların Cilvegözü’nden geçişine yönelik bir yıllık izin çıkması için çabalarken, yapılan açıklamada sadece 6 ay uzatıldığı ifade edildi.

BM kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Suriye’de toplam 4 milyon insan gıda, su ve ilaç gibi temel yardımlara ihtiyaç duyuyor.

Öte yandan Şam hükümetinin uyguladığı ambargo yüzünden Kuzey ve Doğu Suriye kentlerine yardımlar ulaşmazken, temel gıda ve ilaç malzemeleri dahil birçok ihtiyacın karşılanmaması yüzünden birçok yurttaş hayatını kaybediyor.

HABER MERKEZİ

#Cilvegözü #Sınır #Kapısından #insani #yardımların #geçişine #daha #izin

EN SON EKLENENLER