Hindistan ve Pakistan’da muson yağmurlarında ölü sayısı artıyor

Hindistan’ın kuzey bölgelerinde ve Pakistan’da ülke genelinde etkili olan muson yağmurları nedeniyle en az 191 kişi hayatını kaybetti

Hindistan’ın kuzey bölgelerinde son günlerde etkili olan şiddetli yağışların yol açtığı sellerde hayatını kaybedenlerin giderek artıyor. Himaçal Pradeş Eyalet Hükümeti’nden yapılan açıklamada, eyalette 88 kişinin hayatını kaybettiği, 100’ü aşkın kişinin de yaralandığı kaydedildi. Yollar ve köprülerin çöktüğü sellerde, 170 evin yıkıldığı, 600’ünün ise zarar gördüğü belirtildi. 8 Temmuz’dan bu yana sellerde mahsur kalan çoğunluğu turist 300’ü aşkın kişi helikopterlerle kurtarıldı.

Uttar Pradeş Eyalet Hükümeti Sözcüsü Shishir Singh de, eyalette şiddetli yağışlar nedeniyle 12 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Yetkililer, ayrıca başkent Yeni Delhi’de bir kişinin, Cammu Keşmir bölgesinde 4 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

İçme suyu sıkıntısı başladı

Muson yağmurları, başkentteki Yamuna Nehri’nin taşmasına ve bölgedeki pek çok yerleşim yerinin sular altında kalmasına neden oldu. Yeni Delhi Eyalet Başbakanı Arvind Kejriwal’ın ofisinden yapılan açıklamaya göre, nehrin su seviyesi dün akşam 40 yılın en yüksek düzeyine çıktı. Yaklaşık 30 bin kişi geçici kamplara alınırken, bazı okullar selden etkilenen halkın kullanımına açıldı. Hindustan Times haber sitesinin aktardığına göre, başkentte içme suyu sıkıntısı da baş gösterdi.

Ölü sayısı artıyor

Muson yağmurlarının etkili olduğu komşu ülke Pakistan’ın Ulusal Afet Yönetim Ajansı da, 25 Haziran-12 Temmuz tarihlerinde muson yağmurları sebebiyle ülke genelinde hayatını kaybedenlerin sayısının 91’e, yaralananların sayısının ise 151’e çıktığını açıkladı. Açıklamada, şiddetli yağışlardan 99 evin de zarar gördüğü belirtildi.

Her yıl Haziran-Eylül döneminde muson yağmurları, Pakistan’da büyük hasara yol açıyor. Pakistan’da geçen sene muson yağmurlarının yol açtığı seller nedeniyle bin 739 kişi hayatını kaybetmişti. Sel felaketinin ülkeye maliyetinin 30 milyar doların üzerinde olduğu açıklanmıştı.

DIŞ HABERLER

 

 

#Hindistan #Pakistanda #muson #yağmurlarında #ölü #sayısı #artıyor

EN SON EKLENENLER